dopuszczalne w grach (i) -
1. o długu: taki, którego termin płatności minął, a który nie został umorzony lub przedawniony;
2. dawniej: wymagający
KOMENTARZE
W języku polskim nie ma słowa "wymagalny". To jakiś wymysł urzędasów kreujących jakąś nową, pseudopoprawną nowomowę w pismach urzędowych.
nową nowomowę? i co to znaczy, że słowa "nie ma"? usiłujesz po prostu powiedzieć, że Tobie to słowo się nie podoba, tak?
ok , przyjęliśmy do wiadomości (choć nie mam pojęcia, do czego ta wiadomość mogłaby się tu komuś przydać).
Powinno być po prostu "wymagany". "Wymagalny" to częsty błąd, prawdopodobnie powstały na zasadzie analogii - mamy "opcjonalny" więc dorabiamy sobie "wymagalny". Co nie znaczy że to poprawne.
Nie zgadzam się z argumentacją przedmówcy. Mamy "zielony", a nie dorabiamy sobie - przez analogię - "wymagalony".
Ten dziwaczny wyraz powstał prawdopodobnie od terminu "wymagalność". Oznacza on, w pewnym uproszczeniu, sytuację, w której jakieś zobowiązanie staje się WYMAGANE, np. do zapłaty. I to słowo w zupełności wystarcza. Natomiast dla każdego, kto czuje język polski jest oczywiste, że słowa z końcówką "-alny" w znakomitej większości oznaczają zdolność do wykonania czegoś. W tym rozumieniu "wymagalny" to "możliwy do wymagania". Czyli nawet jak coś nie jest wymagane, to jest wymagalne. Czyli bzdura. Precz z wymagalnym. Niech żyje wymagany.
Chyba masz rację. Malowany - malowalny (zdolny/przydatny do pomalowania, choć niekoniecznie musi być pomalowany. Jeśli wiza jest wymagana, to jest tez wymagalna, ale może jakiś przykład na korzyść 'wymagalny'?
A w innych językach?
Słownik ang. podaje
- demandable (ekonomika, prawo)
- exigible (prawo)
Wikipedia: Zobowiązanie wymagalne - zobowiązanie, którego termin płatności minął, a które nie zostało przedawnione lub umorzone
Brawo mirnal. To jest słowo z prawnego i prawniczego języka polskiego. Nie oznacza tego samego co wymagany, tak samo jak prawny i prawniczy to również dwie różne rzeczy.