SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

wyraj

dopuszczalne w grach (i)

wyraj

w mitologii słowiańskiej raj, miejsce, gdzie odlatują ptaki na zimę i skąd przychodzi wiosna


KOMENTARZE

mambusia1 # 2006-01-27

co to jest , może ktoś mi powie ?

79gonia # 2006-04-04

Wyraj, raj - według wierzeń prasłowiańskich bajecza kraina, do której na zimę odlatują ptaki (tudzież czasem pod ich postaciami dusze ludzkie) i z której przychodzi wiosna. Znajdować się ona miała na końcu mlecznej drogi, przez część Słowian zwaną Ptasią, Gęsią lub Żurawią, względnie po prostu Drogą lub (jako, że w wyobrażeniach symbolicznych ptak był najpospolitszą postacią, przybieraną przez duszę ludzką) Drogą Dusz.

Według jednej z koncepcji pierwotnie był tylko jeden Wyraj (utożsamiany przez niektórych z Rodem(?) jako patronem losu ludzkiego) jednak w okresie późniejszym (prawdopodobnie pod wpływem kontaktów z chrześcijaństwem) zrodził się podział raju na krainę górną (tożsamą z dotychczasowym Wyrajem) oraz dolną (prawdopodobnie tożsamą z dotychczasowymi (Nawiami). Ostatecznie w folklorze funkcjonował podział na:

* Wyraj niebiański, ptasi. Umiejscowiona w górnej części, w koronie, kosmicznego drzewa. Na jego straży stał Złoty Kur lub Raróg. Wierzono, że z tego miejsca wele za pomocą bocianów i lelków (wiosną i latem) oraz kruków (jesienią i zimą) trafiały na ziemie i wstępowały do łon kobiet. Rraj ten, wiecznie zielony, nie był więc wcale ostateczną siedzibą duchów choć zdarzało się, że jak ptaki wracać do niego miały te dusze zmarłych, których życie się nie dopełniło (w czym upatrywać można pewną formę reinkarnacji).
* Wyraj podziemny, wężowy lub smoczy (wg części koncepcji tożsamy Nawii). Rodzaj dolnego raju utożsamiany z położonym na dnie otchłani królestwem przodków. Umiejscowiony był w dolnej, podziemnej części kosmicznego drzewa. Na jego straży miał stać rozpościerający się na jego korzeniach Żmij.

~gosc # 2013-01-07

Grube przegięcie. :)
Wyraj to mitologiczna kraina u Słowian do, której trafiał duch zmarłej osoby. Po około 40 dniach od duszy oddzielała się świadomość. Świadomość szła do Nawi a reszta wracała na ziemię wcielając się w nowe ciało. Po osiągnięciu ostatecznego kresu w rozwoju "duchowym" dusza rozpływała się w "jaźni?" (według szczątkowych Informacji trafiała do krainy Bogów czyli Prawii).

~gosc # 2017-06-25

A wyraj jako zbiorowisko?

~gosc # 2017-06-26

Wyraić - wyperswadować komuś osobę lub rzecz narajoną (poleconą), zrazić go do niej.

mirnal # 2017-06-27

Bezokolicznika nie ma?
Kiepsko to wygląda, ale "wyraić" to także wygonie kogoś z raju (Raju); także z miejscowości Raj.

~gosc # 2017-10-27

Tryb rozkazujący od wyraić - zlikwidowanie wszystkich rajskich miejsc na jakimś obszarze (w tym tzw. rajów podatkowych).