SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

wyszczepić

dopuszczalne w grach (i)

wyszczepić

zaszczepić wiele ludzi lub zwierząt


KOMENTARZE

~gosc # 2020-12-14

Pejoratywne i chamskie słowo "wyszczepić" oznacza po prostu zaszczepić. Czyli my tak mówimy i tak będzie a wy wypierd ...! Słowa tego chyba po raz pierwszy użył niejaki pan Szumowski, były minister zdrowia w czasach tzw. "pierwszej fali koronawirusa" Może by tak dodać ten neologizm do słownika, skoro prawie wszyscy rządowi ciągle tego używają a ludzie prości też tak zaczęli już mówić ...

mirnal # 2020-12-15

Z drugiej strony chyba lepiej prezentuje się "wskaźnik wyszczepień" niż "wskaźnik zaszczepień"? Może poloniści się wypowiedzą?

~gosc # 2020-12-27

Skoro słowa nie było, to skąd to przekonanie, że jest pejoratywne i chamskie?

~gosc # 2021-01-05

Bo ma taki wydźwięk

~gosc # 2021-05-22

Taa... Czyli "zaszczebiotać" ma pozytywny wydźwięk, a "wyszczebiotać" jest pejoratywne i chamskie :))

~gosc # 2021-05-22

"Para czasowników wyszczepiać – wyszczepić istnieje w polszczyźnie od dawna, lecz dotychczas była używana tylko w języku specjalistycznym. Wyszczepianie tym się różni od szczepienia, że odnosi się do populacji, podczas gdy szczepienie dotyczy jednego człowieka. Innymi słowy, powiemy: W marcu bieżącego roku wyszczepimy 5% społeczeństwa, choć oczywiście poprawne jest też sformułowanie: Zaszczepimy 5% społeczeństwa. Obecnie, z wiadomych powodów, w mediach wypowiada się wielu ekspertów medycznych, co sprzyja przenikaniu słownictwa należącego do tej dziedziny do języka ogólnego.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski"

mirnal # 2021-05-23

Podobnie "wysadzić drzewka" i "zasadzić drzewka" (także "posadzić drzewka").

~gosc # 2021-06-29

wyszczepić czyli odczepić się od szczepionki