dopuszczalne w grach (i) -
1. wydzielić z siebie ogień, woń lub parę;
2. wyzionąć ducha - umrzeć
KOMENTARZE
jak ktoś schodzi to jak sie mówi? wyziaje ducha. heh
dlaczego wiec wyzieje, nie jest uznawane?
wyzionie
"Niezwykle tragiczny wypadek w Pucku. Czeladnik stolarski Leon Bolda, zamieszkały w tem mieście, pragnąc spędzić popołudnie świąteczne na rozrywce, wybrał się na karuzelę. Gdy Bolda zasiadł na jednem z wiszących na łańcuchach siedzeń karuzeli, ta zaś zaczęła wirować przy dźwiękach katarynki, nagle stała się rzecz straszna: czeladnik stracił równowagę, wypadł z siedzenia i runął z impetem na otaczającą karuzelę zbiegowisko publiczności. Bolda spadł wprost na jednego z widzów, marynarza z morskiego dywizjonu lotniczego Feliksa Płarzyńskiego z taką siłą, iż nieszczęśliwy, doznawszy śmiertelnych obrażeń, po kilku minutach wyzionął ducha. Sam czeladnik ocalał, nie ponosząc szkody na ciele i zdrowiu." - cytat z "Gazety Kaszubskiej" 1934 z książki "W cieniu puckich hydroplanów" Gdańsk 2010, str. 99.
I co według powyższej istoty, która dostała biegunki słownej, jest dziwnego/niepoprawnego w wyrażeniu "wyzionąć ducha"?
otóż to! przecież w Katyniu tysiące oficerów wyzionęło ducha, Holocaust spowodował wyzionięcia milionów ludzi, Kennedy wyzionął ducha po postrzałach, zaś JPII wyzionął w spokoju ducha z tzw. starości
@WG
Zatem na drugi raz zastanów się zanim poczęstujesz nas kolejnym stekiem kocopołów i "przemyśleń" z kosmosu wziętych.
Jeśli to miała być ironia, to jest bardzo słaba. Nic z powyższego mnie nie szokuje. Choć prędzej stosowałbym "wyzionąć ducha" w przypadku zwykłej śmierci, a nie nagłej/tragicznej, lecz w zestawieniu z "po kilku minutach" jest pod każdym wzgldem odpowiednio, bo przecież nie pasowałoby "po kilku minutach zginął". "Wyzionąć ducha" to to samo co "umrzeć", trochę podnioślej brzmi, ale ani trochę mnie nie dziwi.
Na marginesie dodam, że znam kogoś, kto mawia "wyzionąć trupa". I to jest w rzeczy samej szkalujące :).
Zwróciliście uwagę na "Niezwykle tragiczny wypadek"? Myślałem, że zginęło wiele osób...
Zmiana nie tylko wyrazów, ale też znaczenia słów i stylu, co widać w "Niezwykle tragiczny wypadek w Pucku". Po pierwsze dzisiaj nikt raczej by nie napisał "niezwykle tragiczny wypadek", gdyby była tylko jedna ofiara i po drugie - żaden dzisiejszy dziennikarz nie napisałby "wyzionąć ducha" w znaczeniu "zginąć" w notce z wypadku.