SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

z ledwością

dopuszczalne w grach (każdy człon) (i)

z ledwością

potocznie: z trudem, wysiłkiem, zaledwie; z trudnością


KOMENTARZE

porti # 2007-05-08

Koalar, czy mógłbyś odpowiedzieć na pytanie: jak położyć na planszy gry literaki zwrot "z ledwością"? Tak oczywiście, aby to, co zostało położone zostało zaakceptowane w grze.

czekol2 # 2007-05-11

też tego nie rozumiem - jak zwroty mogą być dopuszczalne w grze? "bez liku" ten sam przypadek :(

greenpoint # 2007-05-11

słowa ze zwrotów są dopuszczalne

czekol2 # 2007-05-11

dalej nie rozumiem; "z ledwością" dopuszczalne - "ledwością" nie
"kurna olek" dopuszczalne - "kurna" tak, "olek" nie

koalar # 2007-05-11

"słowa ze zwrotów są dopuszczalne", tzn. "kurna" z wyrażenia "kurna olek" jest dopuszczalne i "olek" z wyrażenia "kurna olek" jest dopuszczalne. Zdanie "słowo nie występuje w słowniku..." nie oznacza, że dane słowo jest niedopuszczalne, a że nie występuje jako osobne hasło, pewnie wkrótce ten komunikat się zmieni.

czekol2 # 2007-05-11

coś tu jest pomigane - zdanie "dopuszczalne w grach" czy "dopuszczalność w grach:tak" wyjaśnia jednoznacznie, że można położyć na planszy. Zdanie "słowo nie występuje w słowniku..." nie może oznaczać że dane słowo jest dopuszczalne!:)

porti # 2007-05-11

Greenpoint, koalar: uśmiałem się, ale serdecznie, wiem, że usiłujecie to uporządkować, ale póki co to wygląda to dość zabawnie ;-)
Zwrot "słowo nie występuje w słowniku" oznacza, że być może to słowo jest dopuszczalne w grze, natomiast zdanie "zwrot jest dopuszczalny w grze" jest w jawnej sprzeczności z zasadami gry. I co do tego ostatniego: jeżeli zwrot jest typu "agcgj nbvebv bcbvbv" i jest opatrzony komentarzem "dopuszczalne w grze" to, jak rozumiem, oznacza to, że każde ze słów występujące w tym zwrocie jest dopuszczalne w grze ORAZ wszelkie inne formy utworzone od każdego z tych słów są niedopuszczalne w grze, tak? Przykład: "olek" ze zwrotu "kurna olek" jest dopuszczalne w grze, natomiast niedopuszczalne w grze są pochodne tego słowa: olka, olkiem, olki, olkom, itp.
Pozdrawiam pogodnie
PS Ciekawi mnie czy zdecydujecie się na wzięcie sobie do serca tak do końca frazy ze słowników "tylko w zwrocie", żeby nie było w SA ganiania "od sasa do lasa" ;-)

porti # 2007-05-11

Jednak nie... w SA jest słowo "kretes"- ndm, dopuszczalne w grze, z uwagą "tylko w zwrocie 'z kretesem'", zaktualizowane dziś; oraz zwrot "z kretesem", "dopuszczalny" w grze. To co wolno położyć w grze? I "kretes" i "kretesem", czy tylko "kretes" lub tylko "kretesem"?
Poza tym jeśli przy słowie "kretes" jest napisane ndm oraz, że występuje tylko w zwrocie "z kretesem" to są to wzajemnie sprzeczne informacje.