SJP
SŁOWNIK SJP

zajebisty

dopuszczalne w grach (i)

zajebisty

wulgarnie: fajny, interesujący


KOMENTARZE:

eldupka # 2003-04-08

dawniej fantastyczny

~gosc # 2004-07-09

W jakim slowniku znajduje sie to slowo?

~gosc # 2004-07-09

ortograf PWN-u

~gosc # 2004-07-20

W ORTOGRAFICZNYM SŁOWNIKU "Wydawnictwo naukowe PWN" nie ma takich słów i podobnych.

neil_mellor # 2004-12-31

Dlaczego obok owego wyrazu w słowniku alternatywnym nie figurują słowa: wyjebisty, zakurwisty, wyjebany w kosmos itd.?

~gosc # 2005-07-19

No fajne to znaczenie :O

babka_hej # 2007-01-29

zajebisty mówi się też o bardzo jaskrawym kolorze, czyż nie? ;)

pejzazbezciebie # 2007-01-29

Za moich czasów mówiło się raczej "oczojebny", ale weź nadanżaj za dzisiejszą młodzieżą...

ppianista # 2007-01-29

Ortografia aż tak szybko nie postępuje na przód...
...nadal mówimy 'nadążaj'

pejzazbezciebie # 2007-01-29

na turalnie, ale przypomnieć na leży, że errare chumanum est

ppianista # 2007-01-29

...naturalnie!

srom_ziom # 2007-10-19

jednak ten słownik nie jest taki zły

~gosc # 2007-11-10

Kiedyś powiedziano mi, że wojnę w Polsce przeżyli tylko fornale. Powyższa interpretacja jest dowodem, że to prawda. Rusycyści wiedzą, jakie jest źródło tego radykalnego wulgaryzmu...

~gosc # 2007-11-22

ZAJEBISTY - rozumiane jako określenie uczuć pozytywnych jak i negatywnych;
stosowany zamiennie ze słowem "bardzo"

np.
Bardzo mi się to podoba.
Zajebiście mi się to podoba.

Bardzo brzydka pogoda.
Zajebiście brzydka pogoda.

~gosc # 2007-11-23

duży - większy - zajebisty
Ciekawe kiedy takie stopniowanie wejdzie na stałe do programu nauki j. polskiego?

~gosc # 2008-03-20

Dlaczego obok owego wyrazu w słowniku alternatywnym nie figurują słowa: wyjebisty, zakurwisty, wyjebany w kosmos itd.?


zacytowałem gdyz co do słowa zakurwisty hmmm coz przedrostek jest ok ale słowo głowne nadal jest wulgaryzmem, a co za tym idzie nie bedzie go narazie w sowniku j polskiego co najwyzej znajdziesz je w roznych formach w słowniku wulgaryzmow :)

~gosc # 2008-06-24

zajebiscie ze jest takie slowo jak "zajebiscie":D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

~gosc # 2009-04-06

Doskonale! Słownik notuje gamę znaczeń tego wulgaryzmu a nie podaje znaczenia innych powszechnych i ważnych słów jak "marcepan, oczepiny, zacisk, zawiesie". Czasem, podobnie jak w Wikipedii, ma się wrażenie, że redaktorami są, przepraszam za słowo, gówniarze.
Jurek

meg # 2009-04-06

Zanim zagalopujesz się następnym razem i nazwiesz kogoś gówniarzem zbadaj nieco dokładniej sprawę.

W naszym słowniku, podobnie jak w Wikipedii, znaczenia uzupełniają chętni gracze a nie redaktorzy słownika. Redaktorzy pilnują tylko, czy wpisane definicje nie zawierają błędów.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dodał znaczenia 'powszechnych i ważnych słów jak "marcepan, oczepiny, zacisk, zawiesie"'

~gosc # 2009-04-06

Tak myślałem że redaktorzy dodają słowa nie rozumiejąc ich znaczenia :) nawet figurują w stopce: dodał, Meg, Koalar ,Greenpoint.Czy też podsłuchują w kibelku jak Zgółkowa i wprowadzają słowa "potoczne" i "gwarowe" którymi posługują się circa about 2-3 osoby (z tegoż kibelka)?

~gosc # 2010-03-11

Jeden Polak użył tego słowa na spotkaniu biznesowym. Byłem zszokowany i znalazłem (http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=zajebisty) że te słowo jest pospolitym, ale nie wulgarnym. Dobrze że go nie używałem! Usunął link na sjp.pwn.pl. - teraz tylko sjp.pl

Pavlo, Ukraina.

~gosc # 2011-05-21

Myśl jest szybsza niż słowa, a nam brakuje słów więc zastępujemy je "przecinkami", {eee.., yyyy, no nie, wiesz}i wulgaryzmami. Wynika to z braku nawyku czytania, zwłaszcza na głos. Sam czasem używam wulgaryzmów aby odreagować złość czy bezsilność, {gdy się skaleczę, coś mi się rozbije} bo w takiej sytuacji trudno mi wybrać inny sposób odreagowania bo nikt mnie tego nie nauczył. Uważam się za oczytanego a mimo to niekiedy brakuje mi słów ale nie zastępuję ich "jaskółkami", {typowa jaskółka to wspominany wyżej "zajebisty"}. Zostałem zainspirowany przez nauczyciela od emisji głosu do głośnego czytania poezji, traktowałem to jako wprawki a efekty były "jaskółkowe" i wychodzi teraz, że trudno to wyrazić bez "jaskółki". Może opracujemy tabelę stopniowania i znajdziemy stopnie najwyższe do dobry,wspaniały, znakomity, zachwycający, boski a także do obrzydliwy, odpychający, głupio gadający itp. Jak wyrażać swoje skrajne emocje bez "jaskółek"? Maestro.

jmpk # 2012-09-23

z tego co mi wiadomo to nie jest wulgaryzm, więc edytuję, pozdrawiam.

~gosc # 2012-09-23

Jak to nie jest? Dla każdego średnio rozgarniętego człowieka jest to oczywiste, nie wspominając już o językoznawcach (kłania się choćby profesor Miodek, który uważa owe słowo za wyjątkowy wulgaryzm). A to, że zmieniono "kwalifikację" na "pospolity", niewiele zmienia (choćby to wypadałoby zaznaczyć) - etymologia tego słowa jest jasna.
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=8498 Prof. Bańko trochę wije się, jak piskorz, jednakowoż przyznaje, iż jest to jak najbardziej wulgaryzm (inaczej nie może). Nie ma też znaczenia, że "tekst" jest z 2007 roku, gdyż w tej kwestii opinii nie zmienił (szukajcie odpowiedzi z 2010).
Jednym słowem - hańba (he he)!!

~gosc # 2012-09-23

co ty piszesz? wg pwn nie jest to słowo wulgarne!
żenua

~gosc # 2012-09-24

Sam jesteś "żenua". xD (Nawet, chyba, nie raczyłeś spojrzeć na wypowiedź prof. Bańko, który - było nie było - udziela się w poradni PWN!)

jmpk # 2012-09-24

do me a bj. jak ciężko niektórym pewne rzeczy zrozumieć...

~gosc # 2012-09-24

nie mogłobyś więc wreszcie oświecić zarówno nas tutaj, jak i językoznawców i wyjaśnić, jakim konkretnie cudem słowo w takim stopniu spokrewnione z "jebać" miałoby nie być wulgarne?

~gosc # 2012-09-25

Ja w zasadzie nie miałem / nie mam pretensji do tego słownika (oprócz jednej, że nie jest zaznaczone, iż to słowo jest "pospolite"; nawiasem mówiąc, cóż to oznacza? jakiś eufemizm: coś "lepszego" od wulgarnego a "gorszego" od potocznego? chyba to na takowej zasadzie - nie kłamać a prawdy nie powiedzieć ;)), tylko właśnie do językoznawców. Każdy z osobna będzie twierdził, iż jest to wulgaryzm (ba! niektórzy, że nawet jeden z najgorszych), a jednak razem - z nie wiadomo jakiego powodu (bo się "oswoiło"?) - ustalają, że niby nie jest - czysta hipokryzja.

~gosc # 2012-09-25

Ech, pomyłka, nie zauważyłem, teraz nawet stoi - "wulgarnie". :)

mirnal # 2012-11-10

Prof. Miodek (Dziennik Bałtycki) z 9 listopada 2012 - "... dodam, że mam do niego [do tego słowa] stosunek wyjątkowo niechętny - stokroć bardziej niechętny niż do każdego innego wulgaryzmu, zwłaszcza że pojawia się coraz częściej w blasku świateł estrady czy studia telewizyjnego".

~gosc # 2013-04-19

Popieram zdanie wypowiedziane przez "gość" o treści "Kiedyś powiedziano mi, że wojnę w Polsce przeżyli tylko fornale. Powyższa interpretacja jest dowodem, że to prawda. Rusycyści wiedzą, jakie jest źródło tego radykalnego wulgaryzmu..."
Tak, to prawda. Słowo to pochodzi od słowa rosyjskiego JEBAT*. http://pl.glosbe.com/pl/ru/jeba%C4%87
Ponadto ludziom, którym brakuje słów używają własnie wulgaryzmów i świadczy to o ich ubogim słownictwie a to,ze im sprawia to przyjemność i zachwycają się tym słowem świadczy o nich samych,że są potomkami fornali.

~gosc # 2013-05-10

Można wszcząć dyskusję na temat zmiany znaczeń. I wiele jest słów wulgarnych, które swój wulgaryzm zatraciły
OCIPIEĆ - od cipa, OKPIĆ - od kiep.Wulgarny wymiar ZAJEBISTY (wszak od jebać) w odczuciu młodzieży nie istnieje i wyraz znaczy fajny, interesujący, ostry intensywny

mirnal # 2013-05-11

nawet ksiądz w dobrym towarzystwie rzeknie - "znowu mi pipa*" sięgając pod sukienkę i mało kto zwróci uwagę na dwuznaczność...
* - komórka

~gosc # 2013-06-14

Według słownika wulgaryzmów i przekleństw wydawnictwa PWN jest to jak najbardziej wulgaryzm.

~gosc # 2013-08-22

Wg zdrowego rozsądku i logiki również.

~gosc # 2014-09-04

ZAJEBISTY - WYŻSZA FORMA OD SŁOWA "FAJNE" I TAK, TO JEST W SŁOWNIKU. Z klasą kiedyś kłóciliśmy się z naszą babką od Polskiego. Ale sprawdziła to sobie i przyznała nam racje. Co i tak nie zmieniło faktu, że nie pozwalała nam go urzywać xd ale nieważne. Pozdrawiam ;)

mirnal # 2016-10-14

Nie rozumiem, dlaczego dopuszczają to słowo do normalnych dziennikarskich wypowiedzi w mediach? Jakaś kara by się przydała? Co o tym sądzicie?

~gosc # 2016-10-14

Słowo jest paskudne, szkopuł w tym, że jest nacechowane pozytywnie.
Jak komuś powiesz, że jest zajebisty to się ucieszy.

mirnal # 2016-10-14

Większość pań się nie obrazi, jeśli dama podsłucha rozmowę kolegów, z których jeden uważa, że "ona ma fajną d.". Tu chodzi o słowo wulgarne, które słyszę niemal codziennie w mediach. I ktoś się powinien za to wziąć - nie sądzicie? Minal niepodpisany.

~gosc # 2016-10-14

Mirnal prowokacyjnie się (nie) podpisał...

przekorny # 2016-10-14

>> Co o tym sądzicie?
Sądzimy - mało odkrywczo - że to wulgalrne słowo. Swojego czasu argus wywalczył tu zmianę "kwalifikacji" (z powrotem na "wulgarnie"; owe zmiany nie są odnotowane), przy okazji popełniając nieco błędów (przede wszystkim "owe słowo"). =) Poza tym chyba nie słyszałem tego słowa w poważnych programach, jeno w takich "luzackich".
>> I ktoś się powinien za to wziąć - nie sądzicie?
Wyjścia są dwa - albo zajmie się tym PiS i wtedy - bo nie cierpisz tej partii - będziesz pomstował, że owa ogranicza wolność słowa, albo Komisja Wenecka. Co wybierasz? =)