SJP
SŁOWNIK SJP

zawrzeć

dopuszczalne w grach (i)

zawrzeć

1. doprowadzić coś do skutku;
2. umieścić w czymś;
3. przedstawić jakieś treści w wypowiedzi, książce, filmie itp.

zawrzeć

dopuszczalne w grach (i)

zawrzeć


KOMENTARZE:

paraletic # 2006-03-23

zawre ? znaczy co ? jestem burak i zawre buraczanom umowem z burokiem?

kdagusiak # 2008-07-27

to raczej dotyczy zagotowania się

karmazynali # 2008-07-27

Zawre - może chodzi o czas przyszły...


Woda za pięć minut zawre.

:-)

bu4ek # 2009-09-23

Forma "ZAWRE" - ręcznie dopisana - świadczy o tym, jaką radość twórczą odczuwają administratorzy słownika. Sankcjonują w ten sposób jakieś dziwaczne regionalizmy. A woda za pięć minut: ZAWRZE!

tevex # 2010-02-14

'zawrze' w ręcznie dopisanych zbędne

~gosc # 2012-02-12

A gdzie jest znaczenie zawrzeć=zamknąć? Dawniej np. zawrzeć drzwi, a obecnie często słyszę "zawrzeć ryj" albo "zawrzeć ryja".

~gosc # 2014-04-25

Dlaczego 2x zawrzeć ?

~gosc # 2014-04-25

bo odmienia się inaczej - drugie zawrzeć pochodzi od wrzeć i nie tworzy imiesłowu 'zawarty'

podobnież w słowniku mamy np. 2x zaprzeć - drugie nie tworzy imiesłowu 'zaparty', a 'zaprzały' (zagniły)

~gosc # 2014-04-25

zgadzam się z gościem z 18:40.

mirnal # 2014-08-26

W jednym z odcinków „MasterChefa” Ramsay poprosił uczestników o ugotowanie jajka na miękko. Proste w teorii zadanie okazało się niewykonalne, bo... zawodnicy nie mogli patrzeć na zegarek. Nie wiedzieli, że wystarczy zanurzyć jajko w wodzie i ogrzewać aż do zagotowania – gdy woda ZAWRZE, jajko jest ugotowane na miękko.

~gosc # 2016-08-31

Wrze to wrze,czyli woda gotujaca sie w czajniku i nie mowi sie ze ta woda zaraz ,,zawrze czy zawrzy,, za piec np minut jak wyzej,ale ta woda za piec minut bedzie juz ,,wrzala,,tak apropos a poza tym jest to zupelnie co innego niz ,,zawarta umowa i przy okazji w slowniku jest napisane,ze ,,zawrzec to rowniez nic innego jak cos w czyms umiescic i jednym slowem najwidoczniej ich pogielo poniewaz to ,,ze mowi sie o np aneksie zawartym czy tam danym anonsie w umowie czy prasie nie znaczy wcale,ze jesli sie je zamieszcza czy umieszcza to tez inaczej,,zawiera,,poniewaz ,,zawarte,,cos w czyms jest juz faktem dokonanym a czas w ktorym znajdujemy sie przed wykonana czynnoscia jest niedokonany i nia mowimy,ze zamierzamy cos zawrzec bo ,,zawrzec ,,mozna pokoj miedzy zwasnionymi stronami,a nie cos zamiescic!A tak apropo juz dawno temu jezyk polski zaczal niszczec przez ludzi,ktorzy wlasnie uzywaja wyrazow nieadekwatnych do ich prawdziwego znaczenia.A tak wogole kto pisze te slowniki i przedklada,nawet p.Miodek juz zbytnio rozluznil sie na pojecia w jezyku Polskim.Jezyk ten to mieszanina niemiecko,rosyjsko,francusko,angielsko _ Polska.Ludzie mowia o korzeniach,ze wracaja do swojej gwary,ale jakiej swojej skoro 123 lata zylismy pod zaborami z obowiazkowym porozumiewaniem sie w szkolach i miejscach publicznych w jezyku danego okupanta,juz w tamtychnczasach polszczyzna byla tak wymieszana ze szok,a poza tym malo ludzi zdaje sobie z tego sprawe ze chcac wrocic do korzeni to nieswiadomie maja na mysli powrot do spolszczonej niemiecko _ rosyjskiej wymowy takiej jaka dzis mamy po spolszczeniu jezyka angielskiego wiec warto sie zastanowic co tak naprawde jest korzeniem,a co przywlaszczeniem,a co jeszcze zapozyczeniem!Dziekuje,aha a tak apropo dzis mlodzi ludzie mowiac do kogos ,,zdymaj,,sie maja na mysli zeby sie pokochali,wyruchali czy wyjebali lub wypierdolili,albo nawet zerzneli w doslownym sensie tego slowa znaczeniu,a dawniej na wsiach ten wyraz czy tam zwrot oznaczal ,,rozebranie,,sie inaczej zdjecie ubran z siebie...

~gosc # 2016-09-01

Przyklad: Kaziuk a gumniaki i lonuce to ty lepij we sieni zdymaj.