dopuszczalne w grach (i)
medytacja w pozycji siedzącej, praktykowana przez zwolenników buddyzmu zen
KOMENTARZE
ZAZEN
ZAZEN [jap.], medytacja w pozycji siedzącej, praktykowana przez jap. mnichów i adeptów buddyzmu zen w celu osiągnięcia satori.
ZEN
ZEN, religiozn. nurt w buddyzmie jap. uformowany XII–XIII w.; rozwija nauki głoszone przez mnichów chiń. szkoły buddyjskiej chan; odrzuca zewn. kult Buddy, koncentrując się na praktykach medytacyjnych w celu osiągnięcia satori i wyzwolenia z kręgu wcieleń; miał duży hist. wpływ na kształt jap. kultury.
SATORI [jap.], religiozn. w jap. buddyzmie medytacyjnym zen termin oznaczający oświecenie i wyzwolenie z kręgu wcieleń (metempsychozy); zalecaną przez buddyzm drogą do osiągnięcia s. jest medytacja (zazen) i kontakt z mistrzem duchowym.
na podstawie:http://encyklopedia.wp.pl
może mi ktoś wyjaśni dlaczego nie dodano do słownika słowa zazen , skoro satori i zen tu sie znalazły? a są to słowa ścisle z sobą związane?
nie znalazlam ZAZEN w dostepnych mi slownikach...podaj zrodlo..to dodam to slowo do slownika
gościu:)))to jest źródło w którym znajdziesz znaczenie słowa zazen: encyklopedia wirtualnej polski
http://encyklopedia.wp.pl/index.html
lnm to byla Meg...aby slowo znalazlo sie w slowniku kurnikowskim musi ono byc w SLOWNIKACH a nie w ENCYKLOPEDII
bylem w bibliotece szukalem w nowych slownikach nie znalazlem wyraz wg mnie nie moze byc dodany...(w dopuszczalnosci slow poczytacie dlaczego-musi spelniac warunke wystepowania w slowniku a nie tylko w encyklopedii)
"Gwoli wyjaśnienia: NIE przyjmuje się za źródła dopuszczalnych słów: encyklopedii, leksykonów, słowników frazeologicznych, etymologicznych, gwarowych, tematycznych i branżowych, glosariów, tezaurusów i wszystkich innych zbiorów słów, o ile słowa nie zostały uznane przez autorów słowników dopuszczalnych wypunktowanych powyżej."
wiec dlaczego slowo zostalo dodane skoro nie ma go slowniku, tylko w encyklopedii?
przykro mi ale to słowo JEST w słowniku...
Wielki Słownik Wyrazów Obcych PWN 2003, str.1341