SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

zbytny

dopuszczalne w grach (i) -

zbytny

gwarowo: skory do żartów


KOMENTARZE

porti # 2005-04-18

znaczenie: gwarowo: skory do żartów

"Gwoli wyjaśnienia: NIE przyjmuje się za źródła dopuszczalnych słów: encyklopedii, leksykonów, słowników frazeologicznych, etymologicznych, GWAROWYCH..."

~gosc # 2005-04-18

ale ten wyraz nie zostal zaczerpniety ze slownika gwarowego

porti # 2005-04-18

To dlaczego słowniki gwarowe zostały zakazane? Bo uznano, że ich zawartośc, czyli słowa gwarowe są niedopuszczalne w grze?

koalar # 2005-04-18

Tak.

porti # 2005-04-18

Aha, ale to samo słowo, mimo, że dalej gwarowe, może być dopuszczone do gry, ponieważ znajduje się W Jakimkolwiek Innym Niegwarowym Słowniku Języka Polskiego?

meg # 2005-04-18

tak

~gosc # 2005-04-18

meg, mówisz serio czy to tylko zbyty?

meg # 2005-04-18

Słownik Poprawnej Polszczyzny W.Doroszewskiego wydany jest w roku odpowiednim do naszych zasad dotyczących słownikow zrodlowych...spelnia warunki...dlaczego jedne słowa z tego słownika mamy dodawać a innych nie?

porti # 2005-04-18

Czyli słowa gwarowe, regionalizmy są dpouszczalne w grze, ale już zbiór takich słów nie jest dozwolonym źródłem?

meg # 2005-04-18

nie bardzo rozumiem o co bardziej Ci chodzi...czy o to, zeby usunąć słowa gwarowe istniejące we współczesnych słownikach ze słownika alternatywnego?...czy wręcz przeciwnie, zeby dodac inne słowa gwarowe ze słowników tematycznych?

~gosc # 2005-04-18

Jakby tak kolega - portki - przeczytał wreszcie ZDS to by gites było.

~gosc # 2005-04-18

podstawowy problemem słownika alternatywnego, jak i OSPS - czyli "tworów" sztucznych, które w wybiórczy sposób zmieniają, lub pomijają pewne gramatyczne zasady jest rozróżnienie dwóch pojęć:
dopuszczalnosci słowa i wyjasnienia jego znaczenia...Niestety z założenia nie ma tu możliwosci rozwiązania tego problemu. Jakiekolwiek słowo (nawet zapisane w orginalnym brzmieniu narzecza bantu) jesli znalazło się w jakimkolwiek z wymienionych słowników - wchodzi do gry. Z reguły są to słowniki ortograficzne, w których nie chodzi o znaczenie słowa ale o jego poprawną pisownię.
Punktem wyjscia do gry typu Scrabble (literaki) jest znajomosć znaczenia słowa. Jesli słowo ma jakies znaczenie, jest uzywane w języku i może być układane w czasie gry. Problem formy, odmiany, fleksji...itp., jest wtórny.
Niestety zmiany wprowadzone poprzez "uszczegółownianie" zasad gramatycznych oraz przez wynikający z nich zachwyt nad "potencjalnymi" formami spowodował problemy. Tworzy się POPRAWNĄ gramatycznie, fleksyjnie itp...formę a potem na gwałt poszukuje wyjasnienia znaczenia...
podobne przykłady jak "zbytny" można mnożyć. Choćby dyskutowany niedawno "kuziemny"....

~gosc # 2005-04-18

jedynym plusem w przypadku słownika alternatywnego, w przeciwieństwie do OSPS jest to, że ma on zastosowanie WYŁĄCZNIE do gry w sieci. Nawet plansza do gry w literaki zasadniczo różni się od planszy Scrabble w wersji polskiej czy innej.
Pamiętanie o zasadzie - Słownik Alternatywny to JEDYNIE zbiór ciągów literowych akceptowanych w grze w Literaki w sieci - ogromnie ułatwia pozbycie się watpliwosć gramatycznych lub innych.
W przypadku OSPS i ZDS jest już gorzej. Według tych ZASAD i w oparciu o tenże słownik rozgrywane są turnieje na żywo, nawet w szkołach...
Prowadzi to do takich "kwiatków" jak "oficjalny" rekord sumy punktów zdobytych przez gracza (911 pkt) uzyskany na podstawie słów, których nie dosć, że są nieprawidłowe w mysl ogólnie przyjętych i nauczanych zasad języka polskiego ale nawet nie ma ich w OSPS!
Dodatkowo gracze grający w mysl zasad PFS grają tak nie tylko na turniejach czy imprezach organizowanych przez PFS ale i w "zwykłych" grach...
Pozostaje mieć nadzieję, że układając "potencjalne" słowa mają swiadomosć ich potencjalnosci...

~gosc # 2005-04-18

to jeszcze jeden przykład (w domyśle pytanie: czemu służy ten słownik alternatywny poza grą): jest "autentykacja" - ktoś kiedyś zobaczył słowo "authentication", spolszczył, ktoś inny umieścił go w jakimś dopuszczalnym słowniku i jest! A jest to po prostu kalka, w języku polskim jest słowo: "uwierzytelnienie", czy wyrażenie: "potwierdzam zgodność ..". Gdzie tu jest jakiś walor edukacyjnym słownika, o ktorym pisze się w dziale "wiadomości"? Czy jest to przenoszenie słów z "dopuszczalnych" słowników po 1992? Tylko po co?

~gosc # 2005-04-18

Słownik alternatywny (OSPS takoż) służy JEDYNIE grze!
W przypadku OSPS - ten "ma" inne ambicje (niestety!). Walor edukacyjny?????Zapomnij...
To także kalka jeno że ze statutu PFS - według którego to Związku OSPS i ZDS mają się przyczyniać do znajomosci języka polskiego...
Przecie wiadomo, że napisanie w jakims statucie, czy w dziale "wiadomosci" lub gdzie indziej kilku gładki zdań o "edukacj", "walorach", "misji", "działaniach na niwie" itp (każdy może cos dopisać) ma na celu JEDYNIE robienie wrażenia...
W przypadku PFS (niestety) chyba jeszcze nieco chodzi o kasę....

porti # 2005-04-18

odpowiadam na pytanie z 13:21:12 : o konsekwencję- albo to pierwsze, albo drugie, dla mnie jest dośc dyskusyjną (pewnie tylko dla mnie i cichutenko) dodawanie słów gwarowych, ale z zakazem korzystania przy tym ze słowników gwarowych

meg # 2005-04-18

konsekwentnie trzymamy się dodawania do naszego słownika słow ze wspolczesnych slownikow jezyka polskiego (ortograficznych, poprawnej polszczyzny, wyrazow obcych i jezyka polskiego)

porti # 2005-04-18

Czyli konsekwentnie mieszacie zaprzeczenia tych dwóch alternatyw, które zasugerowałaś

meg # 2005-04-18

powiedz...czy ja sugerowalam, ze ktoras alternatywa jest rozwiazaniem problemu?...kierowala mną czcza ciekawość, gdyż jak sam widzisz czytajac zasady, ze obie alternatywy odpadaja:)

~gosc # 2005-04-18

niestety wypowiedź Meg należy (wg mnie) rozumieć tak:
słowo jest zamieszczone w słowniku ortograficznym (na przykład) - może się znaleźć w słowniku alternatywnym
wyjasnienie znaczenia tego słowa NIE MA ŻADNEGO znaczenia!
Dla Meg i pozostałych autorów KOLEJNOSĆ zaistnienia słowa w słownikach - związana z ich znaczeniem jest absolutnie NIE WAŻNA
W rzeczywistosci jest zwykle tak: jakis przedmiot, czynnosć...itp jest opisywana. Początkowo zdaniem, zwrotem w końcu jednym słowem
Słowo wraz ze znaczeniem ląduje w słowniku np. gwarowym. Na tym etapie do gry nie wchodzi - ten słownik się nie liczy. Jednak słowniki specjalistyczne nie zawierają wszystkich informacji o odmianie, rodzaju, itp...
Te informacje podaje słownik ortograficzny choćby. Słowo znajduje się w słowniku ortograficznym (bądź innym z dopuszczonego kanonu) i wtedy "wchodzi" do gry...
Pamiętajcie - grając w Literaki, Scrable made in PFS nie trzeba znać znaczenia danego słowa a jedynie układ literek...

porti # 2005-04-18

Pytałem o to dlaczego zbiór słów gwarowych jest niedopuszczalny w grze, skoro dopuszczalne w grze są słowa gwarowe zaczerpnięte z innych źródeł.

porti # 2005-04-18

To był skrót myślowy: '...jest niedopuszczalny w grze'='nie jest dopuszczalnym źródłem'

porti # 2005-04-18

Podpowiem: zbiór kwadratów jest podzbiorem prostokątów, a tu należy lubić tylko kwadraty

~gosc # 2005-04-18

znalezienie WYJASNIENIA jakiegos słowa nie jest równoznaczne z jego dopuszczeniem lub nie do gry...
Choć źródło wyjasnienia być powinno...


PROSIMY PISAĆ KRÓTKO I NA TEMAT

33653365 od końca