dopuszczalne w grach (i)
gwarowo: skory do żartów
KOMENTARZE
znaczenie: gwarowo: skory do żartów
"Gwoli wyjaśnienia: NIE przyjmuje się za źródła dopuszczalnych słów: encyklopedii, leksykonów, słowników frazeologicznych, etymologicznych, GWAROWYCH..."
ale ten wyraz nie zostal zaczerpniety ze slownika gwarowego
To dlaczego słowniki gwarowe zostały zakazane? Bo uznano, że ich zawartośc, czyli słowa gwarowe są niedopuszczalne w grze?
Tak.
Aha, ale to samo słowo, mimo, że dalej gwarowe, może być dopuszczone do gry, ponieważ znajduje się W Jakimkolwiek Innym Niegwarowym Słowniku Języka Polskiego?
tak
meg, mówisz serio czy to tylko zbyty?
Słownik Poprawnej Polszczyzny W.Doroszewskiego wydany jest w roku odpowiednim do naszych zasad dotyczących słownikow zrodlowych...spelnia warunki...dlaczego jedne słowa z tego słownika mamy dodawać a innych nie?
Czyli słowa gwarowe, regionalizmy są dpouszczalne w grze, ale już zbiór takich słów nie jest dozwolonym źródłem?
nie bardzo rozumiem o co bardziej Ci chodzi...czy o to, zeby usunąć słowa gwarowe istniejące we współczesnych słownikach ze słownika alternatywnego?...czy wręcz przeciwnie, zeby dodac inne słowa gwarowe ze słowników tematycznych?
Jakby tak kolega - portki - przeczytał wreszcie ZDS to by gites było.
podstawowy problemem słownika alternatywnego, jak i OSPS - czyli "tworów" sztucznych, które w wybiórczy sposób zmieniają, lub pomijają pewne gramatyczne zasady jest rozróżnienie dwóch pojęć:
dopuszczalnosci słowa i wyjasnienia jego znaczenia...Niestety z założenia nie ma tu możliwosci rozwiązania tego problemu. Jakiekolwiek słowo (nawet zapisane w orginalnym brzmieniu narzecza bantu) jesli znalazło się w jakimkolwiek z wymienionych słowników - wchodzi do gry. Z reguły są to słowniki ortograficzne, w których nie chodzi o znaczenie słowa ale o jego poprawną pisownię.
Punktem wyjscia do gry typu Scrabble (literaki) jest znajomosć znaczenia słowa. Jesli słowo ma jakies znaczenie, jest uzywane w języku i może być układane w czasie gry. Problem formy, odmiany, fleksji...itp., jest wtórny.
Niestety zmiany wprowadzone poprzez "uszczegółownianie" zasad gramatycznych oraz przez wynikający z nich zachwyt nad "potencjalnymi" formami spowodował problemy. Tworzy się POPRAWNĄ gramatycznie, fleksyjnie itp...formę a potem na gwałt poszukuje wyjasnienia znaczenia...
podobne przykłady jak "zbytny" można mnożyć. Choćby dyskutowany niedawno "kuziemny"....
jedynym plusem w przypadku słownika alternatywnego, w przeciwieństwie do OSPS jest to, że ma on zastosowanie WYŁĄCZNIE do gry w sieci. Nawet plansza do gry w literaki zasadniczo różni się od planszy Scrabble w wersji polskiej czy innej.
Pamiętanie o zasadzie - Słownik Alternatywny to JEDYNIE zbiór ciągów literowych akceptowanych w grze w Literaki w sieci - ogromnie ułatwia pozbycie się watpliwosć gramatycznych lub innych.
W przypadku OSPS i ZDS jest już gorzej. Według tych ZASAD i w oparciu o tenże słownik rozgrywane są turnieje na żywo, nawet w szkołach...
Prowadzi to do takich "kwiatków" jak "oficjalny" rekord sumy punktów zdobytych przez gracza (911 pkt) uzyskany na podstawie słów, których nie dosć, że są nieprawidłowe w mysl ogólnie przyjętych i nauczanych zasad języka polskiego ale nawet nie ma ich w OSPS!
Dodatkowo gracze grający w mysl zasad PFS grają tak nie tylko na turniejach czy imprezach organizowanych przez PFS ale i w "zwykłych" grach...
Pozostaje mieć nadzieję, że układając "potencjalne" słowa mają swiadomosć ich potencjalnosci...
to jeszcze jeden przykład (w domyśle pytanie: czemu służy ten słownik alternatywny poza grą): jest "autentykacja" - ktoś kiedyś zobaczył słowo "authentication", spolszczył, ktoś inny umieścił go w jakimś dopuszczalnym słowniku i jest! A jest to po prostu kalka, w języku polskim jest słowo: "uwierzytelnienie", czy wyrażenie: "potwierdzam zgodność ..". Gdzie tu jest jakiś walor edukacyjnym słownika, o ktorym pisze się w dziale "wiadomości"? Czy jest to przenoszenie słów z "dopuszczalnych" słowników po 1992? Tylko po co?
Słownik alternatywny (OSPS takoż) służy JEDYNIE grze!
W przypadku OSPS - ten "ma" inne ambicje (niestety!). Walor edukacyjny?????Zapomnij...
To także kalka jeno że ze statutu PFS - według którego to Związku OSPS i ZDS mają się przyczyniać do znajomosci języka polskiego...
Przecie wiadomo, że napisanie w jakims statucie, czy w dziale "wiadomosci" lub gdzie indziej kilku gładki zdań o "edukacj", "walorach", "misji", "działaniach na niwie" itp (każdy może cos dopisać) ma na celu JEDYNIE robienie wrażenia...
W przypadku PFS (niestety) chyba jeszcze nieco chodzi o kasę....
odpowiadam na pytanie z 13:21:12 : o konsekwencję- albo to pierwsze, albo drugie, dla mnie jest dośc dyskusyjną (pewnie tylko dla mnie i cichutenko) dodawanie słów gwarowych, ale z zakazem korzystania przy tym ze słowników gwarowych
konsekwentnie trzymamy się dodawania do naszego słownika słow ze wspolczesnych slownikow jezyka polskiego (ortograficznych, poprawnej polszczyzny, wyrazow obcych i jezyka polskiego)
Czyli konsekwentnie mieszacie zaprzeczenia tych dwóch alternatyw, które zasugerowałaś
powiedz...czy ja sugerowalam, ze ktoras alternatywa jest rozwiazaniem problemu?...kierowala mną czcza ciekawość, gdyż jak sam widzisz czytajac zasady, ze obie alternatywy odpadaja:)
niestety wypowiedź Meg należy (wg mnie) rozumieć tak:
słowo jest zamieszczone w słowniku ortograficznym (na przykład) - może się znaleźć w słowniku alternatywnym
wyjasnienie znaczenia tego słowa NIE MA ŻADNEGO znaczenia!
Dla Meg i pozostałych autorów KOLEJNOSĆ zaistnienia słowa w słownikach - związana z ich znaczeniem jest absolutnie NIE WAŻNA
W rzeczywistosci jest zwykle tak: jakis przedmiot, czynnosć...itp jest opisywana. Początkowo zdaniem, zwrotem w końcu jednym słowem
Słowo wraz ze znaczeniem ląduje w słowniku np. gwarowym. Na tym etapie do gry nie wchodzi - ten słownik się nie liczy. Jednak słowniki specjalistyczne nie zawierają wszystkich informacji o odmianie, rodzaju, itp...
Te informacje podaje słownik ortograficzny choćby. Słowo znajduje się w słowniku ortograficznym (bądź innym z dopuszczonego kanonu) i wtedy "wchodzi" do gry...
Pamiętajcie - grając w Literaki, Scrable made in PFS nie trzeba znać znaczenia danego słowa a jedynie układ literek...
Pytałem o to dlaczego zbiór słów gwarowych jest niedopuszczalny w grze, skoro dopuszczalne w grze są słowa gwarowe zaczerpnięte z innych źródeł.
To był skrót myślowy: '...jest niedopuszczalny w grze'='nie jest dopuszczalnym źródłem'
Podpowiem: zbiór kwadratów jest podzbiorem prostokątów, a tu należy lubić tylko kwadraty
znalezienie WYJASNIENIA jakiegos słowa nie jest równoznaczne z jego dopuszczeniem lub nie do gry...
Choć źródło wyjasnienia być powinno...