dopuszczalne w grach (i)
1. książkowe: miejsce wytryskiwania wody lub sam strumień wody z niego wypływający; źródło;
2. przenośne: ciecz płynąca obficie; strumień; struga;
3. przestarzałe: miejscowość mająca źródła wód leczniczych
-
niedopuszczalne w grach (i)
dwutygodnik literacko-artystyczny, wydawany w latach 1917–22 (z przerwą w 1921 roku) w Poznaniu
POWIĄZANE HASŁA:
KOMENTARZE
Jak to jest z tymi miejscowościami, tu piszą tak, tu tak, a tam tak i tak, z kolei gdzie indzie nic nie piszą... I bądź tu głupi!
zdrój w drugim znaczeniu - inaczej źródło wody, często łączone z wodami leczniczymi, także w odniesieniu do sztucznego ujęcia takiej wody, miejsce gdzie takie wody występują lub są wydobywane (stąd Zdrój - czyli miejscowość albo jej dzielnica gdzie takie wody występują). Z reguły jednak dotyczy naturalnych wypływów wód leczniczych.
http://64.233.183.104/search?q=cache:HDD6s9gvwT8J:www.rjp.pl/download/22a9f1661532f89cb3b3bd8eb3b83144.pdf+site:http://www.rjp.pl/+zdr%C3%B3j&hl=pl&gl=pl&ct=clnk&cd=5
Ale zakręcona ta sprawa. Najbardziej spodobało mi się to, że w Jastrzębiu Zdroju przeprowadzono konsultacje z mieszkańcami i oni wybrali taki właśnie zapis, choć jest on niezgodny z najnowszymi i tymi starszymi zapisami słownikowymi. Zresztą odpowiedzi w poradni PWN są mylne:
http://slowniki.pwn.pl/poradnia/lista.php?szukaj=zdr%F3j&kat=18
Podobnie internetowy SO:
http://so.pwn.pl/slowo.php?co=zdr%F3j
Należy: poinformować PWN, aby w poradni usunięto nieważne już odpowiedzi, poprawiono wprowadzające w błąd zapisy z SO, poprawiono zasady ortograficzne.
...Rada Języka Polskiego stwierdziła, że we wszystkich podobnych nazwach miejscowości trzeba wprowadzić myślnik. Jedna mała kreseczka sprawi, że od przyszłego roku ze sporymi wydatkami muszą się liczyć mieszkańcy 800 miejscowości w ponad 200 gminach w Polsce.
Kłopot będą mieli wszyscy, którzy mieszkają i pracują w miejscowościach, w których nazwach drugi człon to m.in.: "kolonia", "osada", "tartak", "śródmieście", "huta", "letnisko" lub "zdrój"...
http://wiadomosci.onet.pl/1537731,11,item.html
jesli jest zdrój ,dlaczego nie ma zdroi?,jak mam rzec ,pojade gdzie jest kilka zdroi - czy pojade gdzie jest kilka zdrój?,
Od słowa zdrój pochodzi podobno słowo rój, w odniesieniu do pszczół, czyli strumień pszczół, który odłącza się od rodziny pszczelej. Pszczoły rojące się równomiernie wybiegają z ula, tak jakby płynęła woda w potoku.
Podobno. Dobrze napisane.
słowo zdrój pochodzi od zdrowa, czy się to komu podoba czy nie