dopuszczalne w grach (i)
w gwarze poznańskiej: zziębnięty, skulony
KOMENTARZE
wyraz "zgęziały" występuje i jest używany również w gwarze małopolskiej - na pewno na Powiślu Dąbrowskim, woj. małopolskie, powiaty tarnowski [na północy tego powiatu] i w powiecie dąbrowskim.
wyraz "zgęziały" w tym samym znaczeniu występuje i jest używany również w gwarze małopolskiej - na pewno na Powiślu Dąbrowskim, woj. małopolskie, powiaty tarnowski [na północy tego powiatu] i w powiecie dąbrowskim.
W Łodzi również używane jest to słowo.
Od dzisiaj w Ozorkowie (woj.Łódzkie) też.
W mojej malutkiej wiosce na Dolnym Śląsku słowo to jest w użyciu - "zimno jest, cielaki jakieś takie zgęziałe". Ciekawe, że etnos wioski który przechował to słowo pochodzi z Kresów - żadnych powiązań z Małopolską czy Wielkopolską. Ale słowo brzmi świetnie, adekwatnie do wyglądu skulonego z zimna zwierzaka. Stosuję i rozpowszechniam.
Btw tak trochę obok tematu: sąsiadka, która ma "zgęziałe" cielaki, mówi też czasem "co mi tu pieprzysz głodne KANARKI (sic!). Spodobało się tak, że zaczęliśmy tego w okolicy używać. Oczywiście w oryginale były KAWAŁKI, ale tu pojawia się pytanie: skąd te kawałki? Bo Zabłocki na mydle czy Piekarski na mękach mają źródło w jakichś historycznych przypadkach, ale skąd głodne kawałki?