SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

zlepieńcowaty

dopuszczalne w grach (i)

zlepieńcowaty

o cechach zlepieńca


KOMENTARZE

misiu_w_kapeluszu # 2003-08-24

brak
c[:-D

greenpoint # 2005-10-01

jaskiniar chętnie podpowiesz definicję :-)

jaskiniar # 2005-10-01

Niestety, raczej pozostawię definicję słowa "zlepieńcowaty" specjalistom językoznawcom. Sugerowałbym "niepisanie" definicji typu: "zbliżony do zlepieńca", no bo zawsze zostaje problem odległości tego zbliżenia. :)
Jeżeli jakaś forma jest podobna do zlepieńca strukturą lub wyglądem zewnętrznym, to się raczej mówi po prostu, że jest podobny do lepieńca a nie zlepieńcowaty. A definicję zlepieńca mogę podać, jeżeli komuś będzie potrzebna.
pozdrawiam

greenpoint # 2005-10-01

oj zawiodłeś mnie :-(
toż w Googlach piszą o piaskowcu z Mszanki (gruboławicowym, gruboziarnistym, a niekiedy zlepieńcowatym)
co pan na to?

jaskiniar # 2005-10-01

Nie wiem kto pisze - czy raczej z jakiej publikacji ta konkretnie informacja pochodzi. Mogę się jedynie domyslać, że chodzi o podobieństwo piaskowca do zlepieńca. Zlepieniec, według bardzo ogólnej definicji to naturalnie scementowany żwir. Z tym, że to baaardzo ogólna definicja. Bardzo często w skład zlepieńca wchodzą nawet spore okruchy innych skał. Jeżeli przeważają okruchy duże i nieobtoczone mamy do czynienia z brekcją.
pozdrawiam
ps
Znalazłem (dzięki google oczywiście) ten cytat o piaskowcach "zlepieńcowatych". Mała manipulacja?
Toż to cytaty ze stronki "Karpackie Parki Krajobrazowe" i w dodatku dwa a nie jeden mówiący o: "piaskowcu z Mszanki (gruboławicowym, gruboziarnistym, a niekiedy zlepieńcowatym)"
...
"Osady górnej kredy w łusce Bystrego wykazują odmienny od pozostałych rejonów rozwój. Wyróżnić w nich można gruboławicowe zlepieńcowate piaskowce, kończące się zielonymi i pstrymi łupkami (warstwy istebniańskie dolne)"
oraz
"W strefie przeddukielskiej wśród warstw hieroglifowych pojawiają się przeławicenia piaskowców gruboławicowych, gruboziarnistych tworząc kompleks piaskowców z Mszanki."

cytaty są dwa a Waćpan połączyłeś je w jeden...:)

Owszem w profilu litostratygraficznym jednostki śląskiej łuski Bystrego w senonie występują GRUBOŁAWICOWE piaskowce i ZLEPIEŃCE a przejście może być "płynne". W "Budowie geologicznej Polski", t.1 stratygrafia, tom 2 mezozoik, kreda dolna(wyd. Wyd. Geol. 1973), gdzie baaardzo szczegółowo opisane są te warstwy nie ma nic o piaskowcach zlepieńcowatych....
należy to traktowac jako "skrót myślowy"...