SJP
SŁOWNIK SJP

X

bober

dopuszczalne w grach (i)

bober

regionalnie: bób

Bober

niedopuszczalne w grach (i)

Bober

nazwisko


KOMENTARZE:

apple91 # 2006-02-01

muhahaha xD

~gosc # 2006-02-01

fragment powiedzenia: czochrać bobra :B

apple91 # 2006-02-01

Doobre :D Ale to by było czochraj bobera :D

mirnal # 2013-01-30

'Wyspa Robinsona' – powieść podróżniczo-przygodowa autorstwa Arkadego Fiedlera, której akcja rozgrywa się na początku XVIII wieku. Stanowi pierwszą część trylogii opowiadającej o losach Polaka z pochodzenia, Johna Bobera. Jest wyraźnie wzorowana na słynnym dziele Daniela Defoe 'Robinson Crusoe', według powieści znanej głównemu bohaterowi.
Deklinacja - Bobera (nie Bobra), z Boberem, o Boberze, Boberowi; p. Boberowie

mirnal # 2014-01-30

Jest także polski dziennikarz Andrzej Bober. Do pana Bobera. Dlaczego nie Bobra? Natomiast był niemiecki generał Model i deklinowano go Modla (nie Modela), co pewnie go nieźle zdumiewało, jeśli w ogóle słuchał polskich wiadomości lub czytał polskie gazety...

mirnal # 2014-01-30

Bober to regionalnie bób? To jak regionalnie jest bóbr?

~gosc # 2017-09-16

bober jest wyrazem regionalnym, np. w Lubelskiem. Inaczej bób.
Jest to wyraz pospolity i jako taki powinno się odmieniać nazwisko Bober, Bobra, Bobrem itd. Co więcej jest to nazwisko dość popularne na południu woj. lubelskiego i we wszystkich metrykach tak od zawsze było odmieniane. Oczywiście jest to nazwisko chłopskie.

Osoby mocno nawiedzone próbują robić z tego nazwiska typowo polskiego nazwisko niemieckie i odmieniają Bobera, co jest zwykłą głupotą.

Nazwisko Model, Vettel itd. to nazwiska niemieckie, a jako zakończone na -el, odmieniamy Modla, Vettla itd. Dziennikarze sportowi są niedouczeni i kierowcę Formuły 1 odmieniają błędnie Vettela zamiast Vettla.
Zresztą niemieckie nazwiska z końcówką -er też kiedyś tak odmieniano, i został nam Luter, Lutra, tyle że to spolszczonie, bo powinno być Luther.

~gosc # 2017-09-17

"Nazwisko Model, Vettel itd. to nazwiska niemieckie, a jako zakończone na -el, odmieniamy Modla, Vettla itd."


My zaś – wzorem kompetentnych użytkowników polszczyzny – niektóre odmieniamy tak, a inne inaczej.

mirnal # 2017-09-17

"...Jeśli więc Jan Szyngiel wyraźnie życzy sobie, aby mówić, że nie ma Jana Szyngla, że przyglądam się Janowi Szynglowi i mówię o Janie Szynglu, to należy takie życzenie respektować. Jeśli natomiast o nic nam nie wiadomo o preferencjach nosiciela nazwiska, bezpieczniej je odmienić z samogłoską e, będzie bowiem bardziej jednoznaczne".
Katarzyna Wyrwas

Ciekawe, czy to stanowisko jest oczywiste i czy wszyscy poloniści je popierają? A jeśli Jan senior tak uważa, a inaczej Jan junior?

~gosc # 2017-10-05

Szygiel nie ma nic do rzeczy, bo to jest całkowicie spolszczone nazwisko niemieckie. Czyli tylko Szyngiela. Po niemiecku to Schingel lub Schiengel.

~gosc # 2017-10-05

'Szygiel nie ma nic do rzeczy (...) Czyli tylko Szyngiela.'

i kiedy zamierzasz uświadomić to językoznawcom?

~gosc # 2018-03-28

Bober inaczej bóbr to ssak gatunek ziemnowodnego gryzonia żyjącego dziko. Od tysięcy lat polowano na bobry w celu pozyskiwania mięsa i futra. Na naszym terenie żyją bobry europejskie znane pod nazwą bobry zwyczajne, bobry rzeczne i bobry wschodnie.

~gosc # 2018-06-29

A czym innym jest wyraz regionalny, jak nie gwarą, której podobno nie uznajemy tutaj...