dopuszczalne w grach (i) -
zaimek oznaczający określone miejsce, którego mówiący nie potrafi zidentyfikować lub którego nie chce wskazać
-
niedopuszczalne w grach (i) -
potocznie: zaimek pytający "gdzie" połączony z końcówką czasownikową "-ś" (np. "Gdzieś ty się podziewał?")
POWIĄZANE HASŁA:
KOMENTARZE
nie rozumiem dlaczego slowo gdzieś jest dopuszczalne i niedopuszczalne w grach jak mam to traktowac!!!!!!!!?????to idiotyczne
wszystko zależy jak uzasadnisz to słowo;)
Dlaczego "gdziem" jest formą od "gdzieś", a "jam" nie jest formą od "tyś"?
"<<ty + końcówka ruchoma 2. os. czasu przeszłego albo czasu teraźniejszego czasownika być>>" Tyś za młody."
W słowniku pod hasłem nie ma innych form.
W słowniku bardzo często nie ma "innych form", a mimo to potraficie je dodawać, i mam tu na myśli nie tylko dopełniacze liczby mnogiej od zaprzeczonych gerundiów typu "nieamerykanizowań" (których nie ma nie tylko w słownikach, ale nawet nigdzie), bo te wynikają z ZDS, ale dodaliście np. męskiego "dyrdymała" bez żadnych podstaw, tłumacząc jedynie excathedralnie, że "tutaj uznano".
A tutaj uznaliście, że "gdziem" jest formą czegoś, co jest zdefiniowane jako - uwaga! - "gdzie" połączone z końcówką czasownikową "-ś". Słowo "gdziem" jaskrawo nie odpowiada temu znaczeniu, bo jest "gdzie" połączonym z końcówką czasownikową "-m".
Pozostaje więc, jeśli kto dba o porządek, albo usunąć formę "gdziem" jako pochodną od "gdzieś", albo dodać formę "jam" jako pochodną od "tyś". Jeżeli natomiast Zgółkowa pod hasłem "gdzie" podaje również "gdziem" i inne, zrobić je osobnymi formami podstawowymi, z osobnymi definicjami. Wtedy nie będę się mógł czepiać, że nie ma "jam".
To są pochodne jednego wyrazu, więc będą razem. Z niektórymi sufiksami nie ma problemu, np. -by, jednak przy takich jak -ż, -że, -żeż, -eś i -ś uznaliśmy, że wszystkie formy muszą być notowane w słowniku (p. czyjże i czyjaż a czyjaże).