SJP
SŁOWNIK SJP

X

jersey

dopuszczalne w grach (i)

jersey

[czytaj: dżersej lub dżer-zy] dżersej;
1. cienka dzianina wełniana lub bawełniana;
2. ubranie z tej tkaniny

jersey

dopuszczalne w grach (i)

jersey

[czytaj: dżersej lub dżer-zy] dżersej;
1. rasa bydła mlecznego; dżerseje;
2. krowa tej rasy

Jersey

niedopuszczalne w grach (i)

Jersey

[czytaj: dżersej] terytorium zależne Wielkiej Brytanii, położone w cieśninie La Manche

POWIĄZANE HASŁA:


KOMENTARZE:

mirnal # 2018-02-04

Także wyspa Guernsey była okupowana przez Niemców.

Jak wyglądała okupacja i Holcaust tamże?
Cytaty z "Do Rzeczy" - z brytyjskim historykiem Johnem Nettlesem rozmawiała Anna Gwozdowska.
"Mieszkańcy Wysp Normandzkich wydali mieszkających tam Żydów Niemcom. Po wojnie nikt za to nie odpowiedział, a szef cywilnej administracji wyspy Guernsey otrzymał tytuł szlachecki".
„Nie osądzono przypadków kolaboracji, nie zbadano historii deportacji Żydów. Wnuk Victora Careya, szefa cywilnej administracji wyspy Guernsey w czasie okupacji, opowiadał mi, że kiedy Brytyjczycy przypłynęli na wyspę w 1945 r., nie byli właściwie pewni: czy jego dziadka powiesić, czy może jednak uszlachcić. W końcu Carey otrzymał... tytuł szlachecki. Ta sama nagroda spotkała innych najwyższych rangą urzędników na wyspach”.
„Na wyspach nie było gestapo, a i tak wszyscy niemieccy oficerowie zrobiliby wszystko, żeby wydobyć każdego Żyda choćby spod ziemi. Polowanie na Żydów było dla nich tak naturalne jak oddychanie i to dla ludzi, którzy pod innymi względami wydawali się inteligentni. Do osiągnięcia swoich celów potrzebowali tylko miejscowej biurokratycznej machiny, dlatego doszło do szczególnie nikczemnego rodzaju kolaboracji z okupantami”.
„W sprawę rejestrowania, a później wydawania Żydów Niemcom były zaangażowane władze cywilne Jersey i Guernsey”.
„Jedną z najbardziej poruszających okupacyjnych historii była sprawa pochodzącej z Austrii Therese Steiner, która pracowała jako pielęgniarka w szpitalu w Castel. Była Żydówką. W 1940 r. zarejestrowała się w urzędzie, a dwa lata później otrzymała nakaz deportacji do Francji, oznaczający de facto śmierć w Auschwitz. Nakaz wręczył jej sierż. Ernest Plevin z miejscowej administracji. Steiner cała we łzach przekonywała go, że nigdy już z tej podróży nie wróci, ale nie zmienił zdania. Wiele lat później brat Teresy mieszkający w Kanadzie starał się dowiedzieć o jej losach po deportacji. Spotkał się między innymi z Plevinem, który w trakcie rozmowy wybuchnął płaczem. Przyznał się, że przez te wszystkie lata czuł się winny”.
„Od początku, od kiedy zaczęła się pozornie niewinna rejestracja, zdawali sobie sprawę z zagrożenia, tak jak Samuel Selig Simon, który zmarł w 1943 r. na serce. Inni popełniali samobójstwo, nie wytrzymując codziennego napięcia. Miejscowe władze aktywnie uczestniczyły we wprowadzaniu zarządzeń nękających Żydów. Nie mogli opuszczać miejsca zamieszkania, wolno im było robić zakupy tylko przez godzinę dziennie”.
„Sądzę, że niemiecka okupacja na całym terenie Wielkiej Brytanii wyglądałaby podobnie. Wprowadzono by pewnie wszędzie takie same antyżydowskie regulacje jak na Channel Islands”.
„Albert Bedane, uhonorowany po wojnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przechował u siebie duńską Żydówkę Mary Richardson i pomagał rosyjskim uciekinierom. Czy to nie był opór? W więzieniu w Jersey siedziało w sumie w czasie okupacji kilka tysięcy osób, a 570 skazańców wysłano do obozów na kontynencie. Oczywiście nie da się tej okupacji porównać do barbarzyńskiego ludobójstwa w Polsce. Mimo to wyspiarze naprawdę ucierpieli”.