SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

ludzie

dopuszczalne w grach (i)

lud

zbiorowisko ludzkie, tłum, ludzie (odmiana "luda" potoczna, np. "Nie pomieści się tu tyle luda.")

-

ludzie

dopuszczalne w grach (i)

człowiek

istota żywa, która wyróżnia się najwyższym stopniem rozwoju psychiki i życia społecznego

-

ludzie

dopuszczalne w grach (i)

lud

1. warstwa społeczeństwa utrzymująca się z pracy najemnej, głównie robotnicy i chłopi;
2. ludzie zamieszkujący wspólne terytorium, mający wspólną kulturę i język, lecz niemający świadomości narodowej; plemię, szczep;
3. dawniej:
a) ludność wiejska;
b) wojsko, żołnierze

-

ludzie

dopuszczalne w grach (i)

ludzie

rodzaj ssaków naczelnych z rodziny człowiekowatych

POWIĄZANE HASŁA:


KOMENTARZE

mirnal # 2012-02-16

"Wielu ludzi czy wiele ludzi?
Która forma jest poprawna: wielu ludzi czy wiele ludzi?
Obie konstrukcje są poprawne, ale druga już myszką trąci i przez młodsze pokolenie jest odbierana jako potoczna, mniej staranna". — Mirosław Bańko

Uważam, że skoro "ludzie" to męskoosobowa forma, to powinno być "wielu ludzi", pod. "wielu żołnierzy, wielu dziennikarzy, wielu Polaków", a nie "wiele żołnierzy, wiele dziennikarzy, wiele Polaków".

~gosc # 2013-03-26

Powinno być "dwóch dziennikarzy" i "dwóch żołnierzy", ale nie mówi się "dwóch ludzi" (nawet gdy są to tylko mężczyźni), ale zawsze "dwoje ludzi"... to nie jest tak do końca męskoosobowa forma, bo to nie jest tak do końca liczba mnoga od człowiek...

mirnal # 2013-03-26

Jeśli zginęło pięciu obywateli podczas bombardowania (np. w Syrii), to "zginęło pięciu ludzi" (nie 'pięcioro'). Jeśli jednak pośród tych ludzi była chociaż jedna pani, to można napisać 'pięcioro', choć osobiście bym tak nie napisał. Podobnie jest z osobą - jeśli zginęło pięć osób, to piszemy "zginęło pięć osób" (nawet jeśli są tam panie).
Mnie rażą formy typu - "na stadion przybyło wiele ludzi", "niewiele ludzi brało udział".
Nie wiem, dlaczego Profesor akceptuje takie formy. Młodsze pokolenie jest zwykle mniej staranne, a tu miałoby być bardziej zasadnicze?
Podczas wojny zginęło "wiele Polaków (obywateli, ludzi)", czy "wielu Polaków (obywateli, ludzi)"?

mirnal # 2013-03-26

miało być - Podobnie jest z osobą - jeśli zginęło pięć osób, to piszemy "zginęło pięć osób" (nawet jeśli są tam panowie).

~gosc # 2013-03-27

"Gdy mowa tylko o mężczyznach, łączy się w formie dopełniacza z liczebnikami głównymi w dopełniaczu: 'Dwóch, trzech, czterech ludzi' (nie: dwaj, trzej, czterej ludzie). Łączy się z formami: 'ile', 'tyle', 'wiele' albo 'ilu', 'tylu', 'wielu' nawet gdy mowa o grupie osób różnej płci, nie tylko o mężczyznach: 'Ile a. ilu ludzi'; lepiej jednak, mówiąc o grupie osób różnej płci, użyć form: 'ile', 'tyle', 'wiele': 'Wiele ludzi' (mężczyzn i kobiet).
[Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN]

mirnal # 2013-03-27

Czyli "podczas wojny zginęło wiele ludzi" oraz "podczas wojny zginęło wiele dziennikarzy", choć ja wolałbym "podczas wojny zginęło wielu ludzi" oraz "podczas wojny zginęło wielu dziennikarzy".

mirnal # 2013-04-25

dlaczego w większości języków - forma pojedyncza oraz mnoga tak bardzo się różnią?

~gosc # 2019-02-20

Dla mnie osobiście sformułowanie „wiele ludzi” nawet słuchowo jest rażące i skoro obie formy są poprawne zostaje przy formie „ wielu ludzie” ale „wiele osób”.

mirnal # 2019-02-21

Oczywiście, że jest to koszmar - powinno być "wielu ludzi, uczniów, profesorów, żołnierzy, stoczniowców", nie "wiele..."; to jakieś nieporozumienie! Skoro jest nas ok. 40 mln rodaków, z czego połowa to panie, to przecież z tego powodu nie będziemy mówić "wiele Polaków jest na emeryturze, pracuje, uczy się" ani "wiele oficerów zginęło w Sowietach" (bo i kobiety się tam zdarzały).

mirnal # 2019-02-21

"Która forma jest poprawna: wielu ludzi czy wiele ludzi?"

"Obie konstrukcje są poprawne, ale druga już myszką trąci i przez młodsze pokolenie jest odbierana jako potoczna, mniej staranna".
Mirosław Bańko

Jakie młodsze? Nie widziałem tej formy chyba w żadnym porządnym wydawnictwie... Na stare lata jestem zaskoczony formę "wiele ludzi". Szkoda, że nie wypowiedział się przy okazji o innych, podobnych formach, czyli "wiele pilotów, pograniczników, sołtysów..."

~gosc # 2020-06-30

Wiele ludzi tu zostało poświęconych i to jest dobra rzecz.

~gosc # 2020-07-09

"większości ludzi" czy "większości ludziom"?

~gosc # 2020-07-10

Ludzie są odmienni w tym określeniu podczas odmieniania?

~gosc # 2021-01-02

Ludzie którzy żyją na świecie która nazywa się Ziemia wiele ujemiętności to są istoty. Jest 16,4000 ludzi na Ziemi żyją do lat.

~gosc # 2021-09-18

Ludzie żyją na świecie który nazywa się Ziemią, wiele umiejętności mają te istoty. Jest 164 tys. ludzi żyjących na Ziemi od lat.

~gosc # 2021-09-18

Kto ci takich głupot miernal naopowiadał że połowa to panie?


PROSIMY PISAĆ KRÓTKO I NA TEMAT

27132713 od końca