dopuszczalne w grach (i)
potocznie: kolor pomarańczowy; oranż
-
dopuszczalne w grach (i)
1. wiecznie zielone drzewo cytrusowe z rodziny rutowatych, o skórzastych ciemnozielonych liściach, białych wonnych kwiatach i dużych owocach wypełnionych soczystym miąższem, uprawiane w krajach tropikalnych i subtropikalnych;
2. owoc tego drzewa, kulisty, o porowatej skórce barwy jasnożółtej, pomarańczowej lub czerwonej, okrywającej aromatyczny miąższ
KOMENTARZE
kolor - przeważnie pomarańczowy
podziwiam tego, który ułoży w grze takie słowo...
taka_smutna_ona - przy sprzyjającym układzie liter to nic trudnego :)
Wystarczy, że gdzieś jest "mara", a Ty masz resztę liter i nic nie jest blokowane. Ułożenie takiego słowa jest możliwe.
Nie ma czegoś takiego jak "pomarańcz" (o owocu) - jest: (ta) "pomarańcza"!
a słyszałoś o czymś takim jak dopełniacz liczby mnogiej?
pewnie słyszała wersję D z ~y , która zresztą jest poprawna również. ot, co. i raczej chodziło jej o powszechne, niepoprawne mówienie pomarańcz, niż o zagłębianie się w D l. mnogiej, gdzie są dwie możliwości.
Słyszałoś o czymś takim?
skoro potrafisz odgadnąć nawet płeć tej niedowidzącej i/lub nieumiejącej czytać osoby, to wyjaśnij nam, proszę, z kim konkretnie ona w takim razie polemizuje, bo nie widzę, żeby ktokolwiek użył tu formy "ta pomarańcz"
W mowie kolokwialnej mówimy o owocu: Pomarańcz. {identycznie jak po czesku i słowacku (u nich wersja literacka): "pomeranč".}
Podobny przykład z zamianą rodzaju zachodzi z bananem (mimo iż multum języków na ziemi używa rodzaju żeńskiego: np: die Banane, a banana, la banana...; u nas przyjęła się forma: BANAN.
PS: Nie podoba mi się, kiedy na siłę językoznawcy próbują nam coś narzucać..!
Nie widzę związku pomiędzy rodzajem wyrazów obcych a polskich - w niektórych językach nie ma np. r. nij. a po rosyjsku nasza benzyna czy aspiryna są bez A na końcu.
http://obcyjezykpolski.strefa.pl/?md=archive&id=224
http://obcyjezykpolski.strefa.pl/?md=archive&id=228
W Częstochowskiej Odmianie Języka Polskiego (CzOJP) mówimy i piszemy <<pomarańcz>> (w rodzaju Męskim) także odnosząc się do owocu.
przykłady:
"Poproszę dwa pomarańcze."
"Obierz mi pomarańcza."
~ili~
jaki rodzaj gramatyczny tego koloru? męski?
do tabeli odmian zajrzeć nie łaska?
Uświadomiłom sobie że nie wiem jak wygląda pomarańcz bo nie wiem jaką barwę ma dojrzała pomarańcza. Nie potrafię po odcieniu rozpoznać czy coś jest dojrzałe spleśniałe itd. a zwłaszcza jak to w sklepie kupuję. Samo bym uprawiało i stopniowo obserwowało jak zmienia koloryt to byłoby inaczej.
Jest taki wierszyk: pomarańcza i rodzynek to przysmaki rzekł mój synek. dobrze mówisz drogi synku masz w nagrodę garść rodzynków