SJP
SŁOWNIK SJP

X

wapory

dopuszczalne w grach (i)

wapory

dawniej: atak histerii, płaczu; spazmy, fumy

wapory

dopuszczalne w grach (i)

wapor

dawniej: wyziew, opar


KOMENTARZE:

~gosc # 2017-01-04

Nigdy nie słyszałem słowa wapory, w kontekście "atak histerii, płaczu; spazmy, fumy". Czy można prosić o jakiś przykład z literatury? Owszem, nieupuszczane wapory histerię wywoływać mogły (wg dawnej "wiedzy"), natomiast raczej nie były z nią tożsame. Przyczyna to nie skutek.

I jeszcze jedno. - Jaki problem dla komputera stanowy wpisanie 9502095020 w odwrotnej kolejności? Jestem przekonany, że żaden. Natomiast ja prawie dostałem oczopląsu. Wasze zabezpieczenie przeciwko botom jest raczej antyludzkie niż anyrobotyczne.

~gosc # 2017-01-04

Słusznie prawisz, ~anonimie. Podstawowym zadaniem tego "zabezpieczenia" nie jest ochrona przed spambotami, lecz zniechęcenie ludzi do pisania zbyt dużej liczby komentarzy.

~gosc # 2017-03-16

Czy o kobiecie, która ma ataki histerii można zatem powiedzieć "waporzystka" ?

~gosc # 2017-03-16

można, ale weź pod uwagę, że odbiorcy mogą nie zrozumieć przekazu...

~gosc # 2017-04-30

Przykład z literatury:
,,Gdyby jak tyle innych kobiet, zmuszona była zarabiać, nie miałaby tych waporów, co uderzają jej do głowy od myśli, które je bałamucą, i od bezczynności, w której żyje".

Cytat z ,,Pani Bovary"

~gosc # 2017-05-18

Inny przykład z literatury:
„Ten osobliwy tryb życia idzie na karb mojego zdrowia. Oświadczyłem już, że cierpię na dolegliwe wapory, również i nieco gorączki. Wystarcza mi tylko mówić wolnym i omdlewającym głosem”. (Chaderlos de Laclos, „Niebezpieczne związki”, tłum. Boy-Żeleński)

~gosc # 2017-11-13

"Jak się pewnie domyślasz, zaręczyny zostały zerwane. Biedna Maddy, jak nigdy przedtem, dostała waporów. Myśleliśmy, że coś sobie zrobi... A teraz siedzi sama w kuchni i oczy wypłakuje." Maszyna różnicowa, W. Gibson, B. Sterling

~gosc # 2018-03-20

Przykład z "To" S. Kinga: "Roześmiał się na myśl o kobiecych dolegliwościach w rodzaju waporów czy migren."

~gosc # 2018-06-24

"Najważniejszą jednak rolę odgrywają wapory w alkowie małżeńskiej. Tam, jeśli kobieta nie ma migreny, ma swoje n e r w y; gdy nie ma ani nerwów, ani migreny, wówczas znajduje się pod ochroną opaski Wenery, która jak wiadomo, jest mitem. W liczbie kobiet, które wydadzą wam bitwę pod hasłem waporów, znajdzie się może pewna ilość istot, jasnowłosych, delikatnych, wrażliwych, które będą posiadały dar łez. Umieją tak cudnie płakać! Płaczą, kiedy chcą, ile chcą. Organizują system zaczepny, który polega na wzniosłej rezygnacji, i odnoszą zwycięstwa tym świetniejsze, ile że nie przestają się przy tym cieszyć doskonałym zdrowiem." [Balzac, Fizjologia małżeństwa]

~gosc # 2020-07-23

"(...) z tobą zaznalabym biedy, ale nigdy waporow, a księżniczki zazdroscilyby mi losu." Rękopis znaleziony w Saragossie - Jan Potocki