dopuszczalne w grach (i)
zaimek osobowy
-
dopuszczalne w grach (i)
zaimek wskazujący, dawniej bardzo powszechny, dziś używany zwykle w stylu podniosłym (np. Deszcz z rzadka tylko padał onego roku. Onej zimy skończyli budowę domu.); ten
-
niedopuszczalne w grach (i)
nazwisko
POWIĄZANE HASŁA:
KOMENTARZE
Dzisiaj - "Według ustaleń prokuratury, po otworzeniu worka z ciałem mężczyźni mieli go dotykać i robić mu zdjęcia. Za znieważenie zwłok grozi kara do dwóch lat więzienia" - jednak "po otworzeniu worka z ciałem mężczyźni mieli JE dotykać".
A dlaczego JE? Bo w późniejszym zdaniu są te zwłoki. I co z tego? Liczy się aktualne zdanie, w którym jest (ono) ciało. I tego onego dotykali. A więc go. Tak mi się przynajmniej wydaje. I jeśli zasady języka polskiego są logiczne to dobrze mi się wydaje, a jak nie są to tym gorzej dla tych zasad. A może uważasz mirnal, że coś co jest w jednym zdaniu rodzaju nijakiego, w następnym nie może być żeńskiego, i o zgrozo, w liczbie mnogiej, mimo że wcześniej było w liczbie pojedynczej. Gdyby tak było to by to poważnie ograniczało używanie synonimów.
Ciało rodzaj nijaki, to chyba dotykać ciała czyli dotykać je?
Jednak trudna nasza język.
Ja nie mam piątej lalki. Ta lalka.
Ja nie mam piątego soku. Ten sok.
Ja nie mam piątego łóżka. To łóżko.
Jeśli te zdania są poprawne to w rodzaju męskim jest często ta sama odmiana co w rodzaju nijakim. I dlatego ja często używałam GO w stosunku do rodzaju nijakiego. A w ogóle to podajcie mi odmianę ON z przykładami, bo ja już zgłupiałam.