SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

ono

dopuszczalne w grach (i)

on

zaimek osobowy

-

ono

dopuszczalne w grach (i)

on

zaimek wskazujący, dawniej bardzo powszechny, dziś używany zwykle w stylu podniosłym (np. Deszcz z rzadka tylko padał onego roku. Onej zimy skończyli budowę domu.); ten

-

Ono

niedopuszczalne w grach (i)

Ono

nazwisko

POWIĄZANE HASŁA:


KOMENTARZE

mirnal # 2017-05-25

Dzisiaj - "Według ustaleń prokuratury, po otworzeniu worka z ciałem mężczyźni mieli go dotykać i robić mu zdjęcia. Za znieważenie zwłok grozi kara do dwóch lat więzienia" - jednak "po otworzeniu worka z ciałem mężczyźni mieli JE dotykać".

~gosc # 2020-04-06

A dlaczego JE? Bo w późniejszym zdaniu są te zwłoki. I co z tego? Liczy się aktualne zdanie, w którym jest (ono) ciało. I tego onego dotykali. A więc go. Tak mi się przynajmniej wydaje. I jeśli zasady języka polskiego są logiczne to dobrze mi się wydaje, a jak nie są to tym gorzej dla tych zasad. A może uważasz mirnal, że coś co jest w jednym zdaniu rodzaju nijakiego, w następnym nie może być żeńskiego, i o zgrozo, w liczbie mnogiej, mimo że wcześniej było w liczbie pojedynczej. Gdyby tak było to by to poważnie ograniczało używanie synonimów.

~gosc # 2020-04-06

Ciało rodzaj nijaki, to chyba dotykać ciała czyli dotykać je?
Jednak trudna nasza język.

~gosc # 2020-04-11

Ja nie mam piątej lalki. Ta lalka.
Ja nie mam piątego soku. Ten sok.
Ja nie mam piątego łóżka. To łóżko.
Jeśli te zdania są poprawne to w rodzaju męskim jest często ta sama odmiana co w rodzaju nijakim. I dlatego ja często używałam GO w stosunku do rodzaju nijakiego. A w ogóle to podajcie mi odmianę ON z przykładami, bo ja już zgłupiałam.