(najnowsze z opóźnieniem na moderację)
"mężczyzna" ma końcówkę żeńską i jakoś feministki nie defeminizują tego słowa.
Ciastka Zuzanki z lat 90 tak dziadkowie świętej pamięci mówili na te ciastka i ja też do tej pory tak na nie mówię
W Poznaniu dopiero niedawno dowiedziałem się o tej nazwie "pazłotko"
U mnie w domu po prostu mówi się na to "folia aluminiowa"
Hm... To raczej niszowe dość mocno słowo.
Widoczne w zbiorze słów slangu, gwary.
Szczerze mówiąc nigdy nie słyszałem takiego aż do dzisiaj.
Myślę, że regionalizm "duje" jest o wiele bardziej znanym słowem. I w sjp.pl jest odnotowany. Sądzę, że postulat dot. kryjana ma nikłe szans
Tu jest dopuszczalne a w "literakach" niedopuszczalne. Niech się ktoś zdecyduje
aktywność twórcza, polegająca na przeprowadzaniu prowokacyjnych akcji w miejscach publicznych, mających na celu zwrócenie uwagi na określoną ideę lub wyrażenie komentarza dotyczącego kwestii społecznych, obyczajowych lub politycznych
Słowo "melioratywny" ma wydźwięk pejoratywny, bo kojarzy się z melioracją, mówiąc wprost - kopaniem rowów. Użyje tego hasła w gronie osób dla których "przynajmniej" = "bynajmniej" i pomyślą, że prosty chłop od łopaty jestem.
raz jest a raz nie ma! zwariować można z tymi waszymi pseudo-zasadami! nauczyłam się, że nie ma a tu nagle jest! idźcie w cholerę!
Brak mi determinacji w znaczeniu definiowania/określania/decydującego wpływu na coś - jak w płci tylko szerzej, np. "Ostateczny kształt jest determinowany przez szereg czynników"/"Skalę zjawiska determinuje zapał, wytrwałość uczestników"-żeby nie powiedzieć że determinacja;)
1. część ogniwa galwanicznego, element przewodzący prąd.
2. element przewodzący w przyrządzie elektrycznym, doprowadzający prąd elektryczny do odpowiedniego ośrodka lub odprowadzający go zeń.
3. element przewodzący w przyrządzie elektronowym, emitujący lub zbierający elektrony.
Po wejściu tu widzisz gadżet Więcej. W nim masz Zasady dopuszczalności słów.
Konkretnie ten link ci da https://sjp.pl/sl/dp.phtml
Do wpisu z 2014 - hitleria to określenie stosowane np. przez polską prasę już w latach 40., więc było znane już wówczas.
Jakieś 40 lat temu na garnitur musiło się 'gang', przykładowo: "Stał tam jakiś wysoki facet w granatowym gangu." No, cóż, inne czasy, inne uliczne słownictwo.
Władysław Kopaliński: Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych z almanachem. Wyd. XXV (poprawione i uzupełnione). Warszawa: Muza SA, 1999, s. 63. ISBN 83-7200-525-7.
Dlaczego?
słowo występuje tylko jako część innych haseł
Jeśli są dopuszczalne (te inne których jest częścią) to jest dopuszczalne.
Proszę o wyjaśnienie, która forma jest poprawna jako turnus wypoczynkowy dziecka niedaleko miejsca zamieszkania: półkolonie czy półkolonia. Czy ja wysłałam dziecko na półkolonie, czy półkolonię? Czy aktualnie syn bierze udział w półkoloniach czy w pólkolonii? Dziękuję. MB
cd.:... czy coś ożywionego, opisywanego jako męzkozwierzęcy . Tendencja jest ku przechodzeniu z męskorzeczowego do męskozwierzęcego, choć mi lepiej brzmi wersja klasyczna męskorzeczowa z biernikami kogo/co (widzę): penis i członek.
Forma dopełniacza ewoluuje. W XIII w. zanotowano: "ubiła Maciejowi wieprz na wągrodzie"., mimo że "wieprz" ma rodzaj męskozwierzęcy. Bo rodzaje męskie mamy dziś trzy: męskoosobowy, męskozwierzęcy i męskonieosobowy. I tu wszystko zależy od odczucia: czy penis i członek to rzeczy.