SJP
SŁOWNIK SJP

X

Ostatnie komentarze

(najnowsze z opóźnieniem na moderację)

błąd # 2021-03-04 mirnal

Czy błąd może popełnić urządzenie, komputer itp? A zwierzę lub roślina?

błąd # 2021-03-04 mirnal

Błąd to poważne hasło. Każdy z nim zmaga się codziennie. Wiadomo, że błędy popełniają wszyscy. Im dłużej człowiek żyje, tym więcej ma błędów na koncie. Wszyscy się starzeją.
Każdy ma prawo uważać innego za głupka. Inna sprawa, czy musi się z tym obnosić. Ja będę dyskretniejszy.
Dlatego też tu, na tym forum, nie zaprodukuje się ani jeden znany obywatel i to z oczywistych powodów.
Dzięki za udział w interesującej wymianie poglądów.

mars # 2021-03-04 mirnal

Myślę, że poloniści i nie tylko powinni rozstrzygnąć tę sprawę - czy na innych planetach jest gleba, którą można nazwać ziemią, czy uznać, że np. na Jowiszu jest jowisz. A może po prostu mawiać "grunt, gleba" unikając "ziemia" czy "jowisz". To bardzo ciekawe językowe zagadnienie i to pewnie nie tylko w naszym języku.
Jeśli Ty nie chcesz zapoznać się z ewentualnymi opiniami w tej materii... No cóż, nie ma obowiązku interesowania się wszystkimi tematami...
Oczywiście - dziękuję Ci za budującą polemikę.

luntrus # 2021-03-04 ~gosc

W Chojnicach (i na całym rdzennym pomorzu Gdańskim): "lontrus", z tendencją do wymawiania pochylonego "o" jako "luntrus".

wizor # 2021-03-04 ~gosc

Dzięki wizorze widzimi tych co są na wizji, co się łączą z nami za pośrednictwem połączenia wizyjnego. To po prostu telewizor moi drodzy.

wizja # 2021-03-04 ~gosc

A więc telewizja polska to połączenie wyobraźni Polaków, a bycie na wizji to bycie w czyjejś imaginacji. Coś w tym jest, a jaka telewizja taki naród i na odwrót.

fon # 2021-03-04 ~gosc

Jak swoje połączenie dźwiękowe ustawimy na poziomie 0 fonów to zaiste może nam się ono kojarzyć ze spokojem. Fon jest wyniosły, bo to tylko rzecz. To smutne, że komuś się gadało z własną ciocią jak z rzeczą. Nie zamieniajmy się w połączenia dźwiękowe, bądźmy czymś więcej.

papowy # 2021-03-04 ~gosc

A papowy jako słowo o podobnym znaczeniu co tatowy? Np. papowy mobile.

sięgła # 2021-03-04 ~gosc

Histerie i majaki o tym co było podobno pół roku temu, połączone z oczekiwaniem przeprosin od całego świata za własną głupotę i typowo dziecięcym przedrzeźnianiem zwiastują, że już wkrótce będziemy mogli się cieszyć kolejną fazą tego obłąkańczego delirium.

instrybutor # 2021-03-04 ~gosc

A i tak gość który to mówił mądrzejszy od tych pożal się Boże policjantów.

mobile # 2021-03-04 ~gosc

A automobile to niby ma być samoprzenośny telefon albo samochodowy przenośny telefon? Nie. Mobile to z łaciny. A fon przenośny to po angielsku mobile phone, mobile w skrócie, tak jak my na komórkowy mówimy w skrócie komórka.

mami # 2021-03-04 ~gosc

ale mamy to jest rzeczownik jak kaczki a tu raczej chodziło o słowo w stylu kaczy mami czyli należący do mamy ktoś miał na myśli tylko że poprawnie jest maminy

maminy # 2021-03-04 ~gosc

ale mamowy też jest

mamowy # 2021-03-04 ~gosc

matkowy i ojcowy wieśnianinie

krawaciarz # 2021-03-04 pluralis4ever

Źle ci się wydaje, ~goscu od neologizmu.
https://sjp.pwn.pl/doroszewski/wytworca;5522895.html

mamin # 2021-03-04 ~gosc

Ileż mamin synek ma tych mam? Jak jedną to raczej maminy synek. Czyżby się taki trzymał spódnicy każdej kobiety, która jest od niego starsza?

mars # 2021-03-04 ~gosc

Nie chcesz widzieć. Marudziłeś na ten sam temat również w wątku "ziemia" i to pytanie zacytowałem.
Jeśli to był Polak i to oryginalna wypowiedź - cofam część zarzutów - ale zdania głównego nie zmieniam - "ziemia na marsie" to żadna rewelacja i powód do "należy się zastanowić".
Zastanawiaj się do telewizora, do pilota, do wycieraczki, fotela czy czego i kogo tam jeszcze.

błąd # 2021-03-04 ~gosc

Ty nie mieszaj porządków.
Właśnie takie niby-myślenie to manipulowanie innymi i przyznawanie sobie prawem kaduka prawa do wypełniania nie wiadomo jakich "misji".
Tak to odbieram i mam wrażenie, że nie jestem w tym sam.
Komenty sjp = MEDIA?
Nie żartuj i nie uważaj innych za głupków.
Prawda zapewne jest taka, że tutaj jesteś wpuszczany "na antenę" i możesz zabijać swój czas.
Uwierzyłbym ci - gdyby twoje nazwisko widniało wśród nazwisk innych dziennikarzy, którzy coś tam ujawnili opinii publicznej.
Mowa tu jest ciągle o sprawach językowych a nie ważkich wydarzeniach w życiu kraju, ważnych urzędów i instytucji.
To kolejna twoja manipulacja i co najmniej nadinterpretacja mająca "zalegalizować" i dać tytuł twojej grafomańskiej megalomanii niespełnionego w innych, życiowych obszarach starzejącego się człowieka.

hucuł # 2021-03-04 pluralis4ever

Ku wyjaśnieniu:
Mój komentarz o pierniku i wiatraku to odpowiedź na komentarz ~gosca od hucwy i hucpy, a nie drugiego ~gosca od zepsutych Googli (zapewne Balansa).

PS. A poza tym sądzę, że moderacja z opóźnieniem powinna zostać zlikwidowana.

krawaciarz # 2021-03-04 ~gosc

Wytwórca? W polskim języku nie używa się tego określenia (chyba że jako neologizm); bardziej uniwersalnym określeniem jest producent...

błąd # 2021-03-04 mirnal

Zgłaszanie błędu tylko autorowi nic najczęściej nie daje. Jedynie omawianie w mediach przynieść może jakąś zmianę .Gdyby nie nagranie p. Igora podczas interwencji i późniejszego potraktowania paralizatorem, to błędne, wręcz skandaliczne, zachowanie byłoby zamiecione pod dywan. I setki innych spraw z dziedziny policji, temidy, polityki, walki z pandemią itp.

hucuł # 2021-03-04 pluralis4ever

Ale co ma piernik do wiatraka?

hucuł # 2021-03-04 ~gosc

Chyba mam zepsute Google.
Po wpisaniu "hucwa" Google ciągle wyrzucają mi wyniki dla "hucpa".
Zna się ktoś na Googlach?
Zamawiam naprawę.

sięgła # 2021-03-04 pluralis4ever

Ciemna materia to się skompromitowała kilka miesięcy temu pod "Stalingrad", wmawiając wszystkim wokół, że moja definicja jest błędna.

Nie żebym oczekiwał jakichś przeprosin czy co (bo to jak wymagać od przedszkolaka znajomości fizyki kwantowej), ale czymś niepojętym zostaje, jak to niepiśmienne coś brnie w zaparte i dostrzega głupotę akurat tam, gdzie jej nie ma.

mars # 2021-03-04 mirnal

Nie widzę tu pytania o narodowość tego astronoma, ale to był Karol Wójcicki; komentował lądowanie na Marsie.

Maszyna # 2021-03-04 ~gosc

Uwagę o ewentualnym błędzie zgłaszać powinno się do jego sprawcy.
Jest szansa na to, że w przyszłości go nie powtórzy.
Dziennikarz nie jest małoletnim dzieckiem - żeby uwagi na temat jego zachowania zgłaszać rodzicom.
Twierdzę, że gdybyś normalnie, powtórzę - NORMALNIE podchodził do kwestii własnych błędów - nie ściemniał, nie pomijał milczeniem, wreszcie nie wciskał swoich błędów innym - jak ostatnio - ta twoja pseudo misja traktowana byłaby życzliwiej, mniej byłaby krytykowana.
Poza tym - jakie masz kompetencje, wykształcenie, dorobek naukowy do uchodzenia za autorytet językowy? Logika? Nie żartuj. Jesteś zwyczajnym, niedouczonym amatorem, nudzącym się człowiekiem, narzucającym swoje objawy nudy innym w sposób nachalny i irytujący.
Chociaż ... masz do tego prawo w imię wolności wypowiedzi.
Ale niektórych (w tym mnie) razi to, że masz za nic nasze sugestie.
Zero empatii. Piszę - nie rób z komentów magla politycznego. Raczej wszyscy mamy dostęp do tych samych mediów i mamy jakieś poglądy.
Ja nie potrzebuję twojego ukierunkowywania, swoje opinie zachowuję dla siebie i bliskich mi osób. Tak każe obiektywność i kultura.
Jak reagujesz na to? Nijak. Ciągle swoje. Jesteś autorytetem?
Udowadniasz to nawet w komentarzu o moim dostępie do komputera.
Skoro ty płaszczysz tyłek od rana do wieczora przed monitorem i tv - to każdy ma lub musi mieć taką możliwość. Jest empatia?
No i manipulacje. Zadał ci internauta pytanie o narodowość i język oryginalnej wypowiedzi tego "sympatycznego" astronoma.
"...to najpierw należałoby zadać sobie zasadnicze pytanie czy ta audycja była oryginalnie po polsku...".
Jest odpowiedź? Nie ma. Dlaczego? Prawdopodobne jest to, że snujesz sobie rozważania arcyważnej kwestii na podstawie treści polskiego tłumaczenia wypowiedzi z jakiegoś programu popularnonaukowego tv. A to zmienia postać rzeczy i burzy twoja narrację - i dlatego mamy milczenie.
Napisałem to po raz kolejny - ale pewnie znowu straciłem czas. Jesteś betonem pancernym. Wstyd mi za ciebie z racji prawie rówieśnictwa.
Bo być może młodzi pomyślą sobie, że staruchy po sześćdziesiątce to same takie popieprzone, przemądrzałe dupki.

hucuł # 2021-03-04 ~gosc

jaka różnica hucwa i hucpa ? dlaczego hucwa uznano za nieprawidłowe,
przecież pochodzi od hucuła

heteronormatywny # 2021-03-04 ~gosc

Możliwe, że nie mieliście ochoty zrozumieć, co rozmówcy próbowali przekazać :)

Maszyna # 2021-03-04 mirnal

"interweniuj u autora ewentualnego błędu" - i co Ci po takiej interwencji? Tu jest miejsce na omawianie poprawności i błędów. Jeśli przyzna rację red. Kowalski lub prof. Miodek, to jaki z tego wniosek wyciągniesz dla siebie?
I co? Mam napisać do redaktora, że autobus nie jest maszyną? Właśnie tu mamy się na ten temat wypowiedzieć, bo może pojęcie "maszyna" się rozciąga? I jak sobie wyobrażasz odpowiedź redaktora? "Owszem, może trochę przesadziłem"? Albo "Skoro maszyną określamy samolot, to dlaczego nie autobus?"? Przecież nie zrobi erraty do tekstu.
Tu zamieszczam błędy lub wątki uważane przez mnie za błędne, aby dyskutant podjął temat lub go zignorował, jeśli nie ma wiele do napisania. A widzę, że oprócz krzywych uwag nie masz wiele do napisania, podobnie jak wielu innych.
Paluchem po telefonie? To korzystaj z komputera.
Omawiany cytat jest z "Ocalony z rozbitego samolotu z piłkarzami Chapecoense" www.sport.pl.

Maszyna # 2021-03-04 mirnal

"Nie słyszałeś o tym, że wytykając coś innym należy być przejrzystszym niż kryształ w tej materii. Inaczej to zwyczajna hipokryzja" - anonimowa odwaga? Napisz to rządzącym i podpisz się.
Słyszałeś o krytykach muzycznych? Krytykują muzyków, ale nie dorównują im i nie uważają się za hipokrytów.

ciekawam # 2021-03-04 ~gosc

A skąd wniosek, że "ciekawym" w sjp.pl to osobowa forma męska?
Pogoogluj sobie. Być może doszukasz się jakiejś informacji, że przymiotniki "ciekawym, ciekawam" to dawne, archaiczne formy skrótowego zwrotu - jestem ciekaw/ciekawa.
W j. polskim jest odnotowanych jest wiele słów "zabytkowych".
Na przyklad - rewolucyi. Obecnie użytkowo są one martwe.
Podobnie jak dinozaury. Istniały.
Widziałeś może ostatnio któregoś żywego?
Zapewne nie ale nie da rady zaprzeczyć ich istnieniu. Kiedyś.

oboja. # 2021-03-04 pluralis4ever

Niestety nie zgadłoś.

ciekawam # 2021-03-04 pluralis4ever

"ciekawym" znajduje się w słowniku, ale w roli narzędnika/miejscownika od "ciekawy". Zatem nie powinien.

roszadowo # 2021-03-04 pluralis4ever

Zatem trzeba dodać do słownika ;)

oboja. # 2021-03-04 ~gosc

Rosół - rosoła?
Krój (płaszcza) - kroja?
Rowokół - rowokoła?

sięgła # 2021-03-04 ~gosc

W sytuacjach wyjątkowych, jak ta, gdy ciemna materia ani na moment nie robi się mniej ciemna, skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego personelu staje się nieodzowne.

erudycja # 2021-03-04 ~gosc

"Przyswoilem 8 letnia dyskusje w 5 minut, chyba moge zostac Erudyta:)" - prędzej inteligentem, choć i do tego trzeba umieć poprawnie pisać, zważając na interpunkcję, ortografię i inne takie. Ktoś pięknie podsumował wyżej: "Walczmy o poprawność językową". Walcz zatem, gościu :)

roszadowo # 2021-03-04 ~gosc

ehe, https://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1010724

ciekawam # 2021-03-04 ~gosc

Dzień dobry,
Czy skoro słowo "ciekawym" znajduje się w słowniku czy też nie powinien znajdować się w nim żeński odpowiednik - "ciekawam"?
Pozdrawiam,
Karol

komboj # 2021-03-03 ~gosc

W języku dziecięcym: kowboj

oboja. # 2021-03-03 ~gosc

Obój-instrument muzyczny. Kogo czego nie ma? oboja ,nie oboju!

dolce # 2021-03-03 pluralis4ever

Reszta dziewczyn nie wypala, daję słowo. Jesteś słodka i wyglądasz przebojowo. To z zazdrości, moja mała, ruda w barze się naprała whisky z sodą że nie ona jest królową.

roszadowy # 2021-03-03 mirnal

Granice są zamkłe.

Jan # 2021-03-03 mirnal

Racja, ale mógłbyś wcześniej sprawdzić, czy jest tu "John" i wiele innych pozapolskich imion, bo pozapolskich słów jest dodatkowo cały segment.

Maszyna # 2021-03-03 ~gosc

No trudno paluchami w telefonie. Odżegnujesz się od " Fuktu"?
Ile razy można pisać - interweniuj u autora ewentualnego błędu. Wypisując tu swoje inkwizytoria obrabiasz mu tyłek za jego plecami.
Sam nie masz klasy i kultury na przyznanie się do własnych błędów - jesteś psem na cudze błędy? Nie słyszałeś o tym, że wytykając coś innym należy być przejrzystszym niż kryształ w tej materii. Inaczej to zwyczajna hipokryzja.

sięgła # 2021-03-03 pluralis4ever

Po co angażować kogoś postronnego? Sam się odrzuć na (ekhm) kupę, zrobisz pożytek społęczeństwu.

kontoj # 2021-03-03 ~gosc

moim zdaniem powinien być kontoj, słowo już zadomowione w rodzimym słowniku

Göring # 2021-03-03 mirnal

Albert Göring – niemiecki inżynier i przedsiębiorca, młodszy brat Hermanna Göringa i zadeklarowany antynazista, pomagający ofiarom nazistowskich prześladowań.
Obecnie sporządzana jest lista osób uratowanych przez Alberta.
Bohaterski Niemiec.

Maszyna # 2021-03-03 mirnal

Trudno wpisać cytat w G?

samochód # 2021-03-03 mirnal

Dlaczego nie ma p.2 - samochód terenowy? Patrz "rower" i "r. górski".

następne >

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ...